Веднаш ќе стапат во сила мерките за царинска контрола и наплата на ДДВ

Објавил: admin@magazin | 3 април, 2019 15:51

Британија ја напушта ЕУ на 12 април, на полноќ

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Според досегашниот развој на состојбите, Велика Британија ќе ја напушти ЕУ без договор на 12 април, на полноќ, порачуваат од Европската комисија.

Во Брисел повторуваат дека ЕУ жали за одлуката на Велика Британија да ја напушти Унијата, но ја почитува. Се додава дека „брегзит“ никогаш не бил избор на ЕУ, ниту пак, „брегзит“ без договор е сценарио што го поддржува Унијата.

„Според моменталната состојба, Велика Британија ќе ја напушти ЕУ без договор на 12 април на полноќ, на премин кон 13 април. Општото влијание на сценариото „без договор“ не може да се ублажи, но подготовките во државите членки продолжуваат за да бидат подготвени за таквото сценарио“, се наведува во соопштението од Комисијата.

Според таквото сценарио, од моментот на напуштање на Унијата, веднаш ќе стапат во сила мерките за царинска контрола и наплата на ДДВ за производите коишто доаѓаат од Велика Британија. Истовремено, ќе се воведат и нови царински обрасци за компаниите коишто тргуваат со Обединетото Кралство, информираше комесарот за економски и финансиски прашања на ЕУ, Пјер Московици.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Полициската управа на Црна Гора објави дека станува збор за повеќемесечна меѓународна акција, иницирана од црногорската полиција со холандската, британската и српската полиција.

Црногорци паднаа во Венецуела со 5,7 тони кокаин: Ова се уапсените црногорските државјани(ФОТО)

Во бродот „Ареза“ во Венецуела се запленети 5,7 тони кокаин и уапсени се црногорски...

„Медитеранскиот регион во моментот е загрозен од појава на нестабилност и конфликт на Блискиот исток и различните земји од Северна Африка и меѓу различните етнички, религиозни и исповедни групи. во нови кризи “, рече папата.

Папата се побуни против планот на Трамп: Донесе решение кое нема да излезе на добро

Папата Фрањо предупреди на „неправедни решенија“ за израелско-палестинскиот конфликт,...

Според него, на 26 декември минатата година, членовите на партијата Ѓукановиќ донесоа закон со кој им се овозможува да го национализираат СПЦ имотот доколку не е во можност да приложат документи за сопственост.

Франција му пресуди на Ѓукановиќ: ФИГАРО НАЈАВИ- Мило нема да дочека 30 години на власт

Лесно може да се случи Мило Ѓукановиќ наскоро да испадне од власт заради донесување...

Додик рече дека би било добро да се разговара што е можно поскоро, иако тој не е оптимист дека тие разговори ќе имаат какви било резултати.

Додик му порача на Изетбеговиќ: Ќе мора да ме трпи, го повикувам да разговараме(ВИДЕО)

Членот на претседателството на БиХ, Милорад Додик, го повика водачот на Демократската...