Јавната регулаторна агенција Анвиса објави дека младиот човек (28) починал поради компликации од коронавирус.

Објавил: Стојче Бушин | 21 октомври, 2020 21:27

БРИТАНСКАТА ВАКЦИНА Е СМРТОНОСНА: Волонтер (28) кој учествуваше во тестирањето на вакцината за корона почина

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Волонтер од Бразил, кој учествуваше на Оксфорд тестот за вакцина за коронавирус, почина.

Јавната регулаторна агенција Анвиса објави дека младиот човек (28) починал поради компликации од коронавирус.

Универзитетот во Оксфорд, заедно со британско-шведскиот фармацевтски гигант АстраЗенека, работат на развој на вакцина против ковид-19.

Клиничките испитувања во Бразил, Велика Британија, Индија и Јужна Африка во моментов се во трета фаза!
Неодамна вакцината беше прекината во Европа и САД поради два случаи на невролошко заболување што се појавија кај волонтери кои учествуваа во студијата.

Да потсетиме, волонтерката, претходно здрава 37-годишна жена од Велика Британија, „доживеа трансверзален миелитис“ откако ја прими втората доза на вакцината, по што беше хоспитализирана на 5 септември.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Експерт за вакцини на Универзитетот во Бристол, Адам Фин, повика на претпазливост при споредување на вакцините.

ЕКСПЕРТИ ОД ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ПОРАЧУВААТ: ​​Различни возрасни групи би можеле да примаат различни вакцини за коронавирус

Различни возрасни групи може да примаат различни вакцини за коронавирус, објавија...

Лидерите на Г20, исто така, ќе им пружат помош кога станува збор за долговите, според нацртот на коминикето за Г20, во кое имале увид дел од медиумите.

ЛИДЕРИТЕ НА Г20 ВЕТИЈА ДЕКА ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОРОНАВИРУС ЌЕ БИДЕ ДОСТАПНА ЗА СИТЕ

Лидерите на Групата 20 индустриски најразвиени земји ќе се обврзат дека ќе платат за...

Ана Куријан од Банката за храна во Тексас рече дека побарувачката се зголемила со пандемијата и дека овие активности започнале во март. Како што вели, забележани се голем број нови луѓе на кои им е потребна помош.

АМЕРИКА ПРЕД КОЛАБС: Илјадници колони чекаат да добијат пакети со храна(ВИДЕО)

Американците беа запрепастени од долгите редици за храна и очигледно, слични хуманитарни...

Тие заклучија дека смртноста од корона најмногу зависи од географската положба на земјата, очекуваниот животен век, јавното здравје, економскиот статус и околината (температура).

КАРАНТИНОТ НЕ ПОМАГА ЗА КОРОНА: Истражувањата покажаа од што зависи смртноста од вирусот!

Во четвртокот беше објавена нова студија, која ги истражува сите фактори и колку тие...