Таа е единствената личност во Велика Британија, на која и се дозволува да вози без возачка дозвола.

Објавил: Сара Фемина | 4 април, 2019 19:50

Британската кралица Елизабета кажа ЗБОГУМ ЗАСЕКОГАШ!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Британската Кралица Елизабета(92) му кажа збогум засекогаш „НЕ„ на нејзиниот престол, туку на нејзиниот автомобил!

Британската Кралица Елизабета му кажа збогум на нејзиниот најверен пријател, а тоа е автомобилот.

Имено, таа решила да престане да вози на јавните патишта, затоа што пред два месеци нејзиниот сопруг принц Филип (97) учествуваше во автомобилска несреќа во Британија.

Таа е единствената личност во Британија, на која и се дозволува да вози без возачка дозвола.

Британската кралица Елизабета, во 93 година од својот живот реши да се збогува со возењето на автомобилите.

Се претпоставува дека Елизабета одлучила да престане да вози, на инсистирање на нејзините членови од нејзиниот безбедносен тим и тоа после несреќата која ја предизвика нејзиниот сопруг.

Познато е дека кралицата, која наредниот месец ќе наполни 93 години, ужива во возењето на многу бројни луксузни автомобили од кралскиот возен парк, меѓу кои се Ланд Ровер и Јагуар.

Само еден ден пред автомобилската несреќа во која учествуваше нејзиниот сопруг, кралицата е видена во Сандрингхама како вози без безбедносен појас. 

Таа е единствената личност во Велика Британија, на која и се дозволува да вози без возачка дозвола.

Моментално британската кралица Елизабета е втор најстар шеф на држава во светот, по кралот Бумибол на Тајланд.

През периодот од преку 50 години владеење, кралицата има доживеано смена на 10 британски премиери, како и бројни други премиери на земјите на Комонвелтот на кои таа е шеф на држава.

Елизабета II е кралица на шеснаесет независни држави и нивни прекуморски територии здружени во сојузот наречен Комонвелт. Според Вестминстерскиот статут од 1931 год., таа ги носи круната и владетелската титула на секоја од тие држави посебно и подеднакво; сепак таа е жител и најдиректно вклучена во Велика Британија, нејзиното најстаро кралство, во кое нејзините предци владееле повеќе од 1000 години. Стапила на тронот во 1952 год. 

Кралицата е мажена за Принцот Филип, Војводата од Единбург, роден како Принц од Грција и Данска, но по натурализацијата во Англија познат како Филип Маунтбатен. До денес тие имаат 4 деца и осум внуци.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Имено старлетата беше на тапет и во српските медиуми, поради непочитувањето на мерката за домашно лекување и самоизолација, а наместо тоа таа се шетала во ноќните клубови и при тоа позирајќи за време на нејзината прва посета на Белград по пандемијата.

Уапсена старлетата Александра Накова- не го дочекала вториот негативен тест на Ковид-19 и се шетала

Македонската старлета, Александра Накова била уапсена вчера во Гевгелија.Триесет...

Оргии, дрога, проститутки, затворски казни - сето ова и далеку повеќе го обележаа животот и кариерата на овој славен спортист.

ОД ПРЕМНОГУ С*КС НЕМОЖЕЛ ДА ОДИ: Животот на славниот боксер во царство на дрога и проститутки!

На денешен ден во 1966 година, во Њу Јорк роден е легендарниот боксер Мајк Тајсон. Во 1992...