Видео

Објавил: Калина Мартинска | 13 јуни, 2024 15:19

Британскиот премиер и „се нафрли“ на неговата италијанска колешка

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Британскиот премиер – Риши Сунак ја поздрави италијанската премиерка Џорџа Мелони со топла прегратка на церемонијата за добредојде на самитот на Г7.

Сепак, нејзиниот израз на лицето и реакцијата на брзиот гест станаа вирални на социјалните мрежи.

Денеска во Бари, Сунак и Мелони беа фотографирани како се држат за раце и се гледаат во очи. Тие, исто така, беа видени како нежно се држат за рамениците додека Сунак, малку агресивно, се наведнува кон Мелони.

 

Средбата се одржа бидејќи британскиот премиер требаше да објави дополнителни 250 милиони фунти за Украина и ги повика светските лидери да направат „се што е потребно“ за да ја поразат Русија.

 

Тридневното патување е можност да ги зајакне неговите премиерски акредитиви и да го одвлече вниманието од неговата одлука предвреме да ги напушти комеморациите на Денот Д.

Два приоритети на самитот ќе бидат поддршката на Киев и обезбедувањето мир на Блискиот Исток.

Сунак ќе објави пакет до 242 милиони фунти за финансирање за хуманитарни, енергетски и стабилизациони потреби во Украина. Тој, исто така, ќе се обиде да ги убеди лидерите да користат милијарди замрзнати руски средства за поддршка на Украина.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.