На прес-конференцијата, главниот научен советник на британската влада, Патрик Воленс, потврди дека постојат докази дека новата варијанта на вирусот носи поголем ризик од смртност, објави Ројтерс.

Објавил: Мирко Бачиќ | 22 јануари, 2021 20:46

БРИТАНСКИОТ СОЈ НА КОРОНА Е ПОСМРТОНОСЕН ОД ПРЕТХОДНИОТ: Џонсон тврди дека се шири побрзо!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Новиот вид на коронавирус што е откриен во Велика Британија може да биде поубиствен од другите варијанти на вирусот, изјави денеска британскиот премиер Борис Џонсон.

„Покрај побрзото ширење, постојат докази дека новиот вид е поврзан со поголема смртност“, рече “Џонсон на прес-конференција.

Вакцините што во моментов се користат во Велика Британија се исто така ефикасни против новата варијанта, рече Џонсон, нагласувајќи дека новиот вид е причината поради која британското здравство е под големо оптоварување.

На прес-конференцијата, главниот научен советник на британската влада, Патрик Воленс, потврди дека постојат докази дека новата варијанта на вирусот носи поголем ризик од смртност, објави Ројтерс.

„Ако земете, на пример, мажи на возраст од 60 години, просечниот ризик е дека од 1.000 пациенти, грубо кажано, 10 од нив за жал ќе умрат од вирусот. „Со новата варијанта, за 1.000 пациенти, според груби податоци, може да се очекува дека ќе умрат од 13 до 14“, рече Воланс.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Како што беше објавено во Виена, се дискутираше за испорака на руската вакцина, веднаш штом ќе биде одобрена од Европската агенција за лекови (ЕМА).

“СПУТНИК 5” ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА ВО ЕУ: Курц и Путин разговараа за испорака на вакцини и идна соработка!

Австрискиот канцелар Себастијан Курц разговараше со рускиот претседател Владимир...

„Лепливи бомби“, кои можат да се прицврстат на возилата и да се активираат од далечина, беа запленети за време на рациите извршени претходните месеци во Кашмир, изјавија за Ројтерс тројца високи служби за безбедност.

МАГНЕТНИ БОМБИ ЈА ЗАГРИЖИЈА ИНДИЈСКАТА АРМИЈА: Откриени во Кашмир и создадоа хаос во Авганистан!

Безбедносните сили кои се борат со повеќедецениски бунт во контролираниот дел од Индија...

-Бошњаците можат да сонуваат што сакаат и тоа не е забрането. Меѓутоа, посакувам Република Српска да биде самостојна, што е многу реално.

Додик: Реално е Република Српска да стане самостојна

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, изјави дека...