Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека денес починала првата жртва на вирусот корона во Србија, 55-годишен маж од Кикинда.

Објавил: Сара Фемина | 20 март, 2020 19:42

БРНАБИЌ: Денеска ни е најтежок ден – го изгубивме првиот човечки живот од корона вирусот(видео)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

На денешната редовна прес-конференција, која започна во 18 часот, беа презентирани најновите бројки за бројот на заразени во Србија.

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека денес починала првата жртва на вирусот корона во Србија, 55-годишен маж од Кикинда.

– Им благодарам на сите што се бореа за животот на овој човек и ќе дадеме се од себе за да го зачуваме секој живот, вклучително со рестриктивни мерки. Починатиот човек имал многу други здравствени проблеми, но денес ова беше најголем, најжесток потсетник, колку е тешка борбата со која се соочуваме и колку се тешки предизвиците.

Ние сме должни да почитуваме сè што велат професионалците и тоа е единствената шанса да им дадеме можност да се борат и да победат заедно, рече српската премиерка Ана Брнабиќ. Таа изјавила дека според последните информации од 18 часот, во Србија се регистрирани 135 нови случаи на коронавирус.

– Имаме осум граѓани кои се борат за живот на респиратори. Наша одговорност е, колку што е можно, да ги почитуваме сите мерки преземени од Владата за да има што е можно помалку жртви и да дадеме шанса на здравјето. Поради оваа причина, јавниот превоз ќе престане низ целата земја од утре од 20 часот. Почнувајќи од недела во 20 часот, затвораме ресторани, кафулиња, трговски центри. Во овој момент, опасноста е премногу голема за да размислите за материјални теми.

Во 19 часот утре, благодарение на аранжманот на претседателот Вучиќ, очекуваме големи испораки од Кина, нашиот авион се враќа утре вечер со голем број опрема, како и експерти кои се бореле со коронавирусот во Кина. Очекуваме нашиот најголем авион да се врати и да донесе повеќе опрема и експерти.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Пред смртта на португалското момче, Алиот беше најмладата жртва на европски абориџински вирус.

ПОЧИНА ТИНЕЈЏЕР(14) ВО ПОРТУГАЛИЈА: Постана најмладата жртва на КОРОНА ВИРУСОТ во Европа!

Тинејџер од Португалија (14), без хронични заболувања, стана најмладата жртва на коронавирус...

Шафер (54), кој беше во брак и имаше две деца, вчера беше пронајден мртов во близина на железничката пруга.

ГЕРМАНСКИ МИНИСТЕР ИЗВРШИ САМОУБИСТВО ПОРАДИ КОРОНА: Бил загрижен поради последиците на епидемијата!

Министерот за финансии на Хесе, Томас Шафер се самоуби затоа што бил „длабоко загрижен“...