Таа позиција нема да се промени“, истакна Брнабиќ на средбата со кинескиот амбасадор во Србија, Чен Бо.

Објавил: Перо Милчин | 4 август, 2022 10:19

Брнабиќ: За Србија, Тајван е составен дел на Кина

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ денеска изјави дека Србија ја поддржува политиката „една Кина“ и смета дека Тајван е составен дел на Кина.

Таа позиција нема да се промени“, истакна Брнабиќ на средбата со кинескиот амбасадор во Србија, Чен Бо.

Кинескиот амбасадор се заблагодарил на Србија за конзистентниот став и поддршката за Кина по ова прашање, соопшти кабинетот на премиерот на Србија.

Таа додаде дека Србија се уште може да смета на континуирана поддршка од Кина на меѓународно ниво, но и на развој и унапредување на соработката во областите како зелената агенда, енергетиката, биотехнологијата и развојот на нови технологии.

На средбата се разговарало и за продолжување на развојот на политичките и економските односи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според воените извештаи, утрово низ градот се слушале предупредувачки сирени. Жителите пријавиле експлозии, јави ДПА.

Тревога за ракетeн напад во Ерусалим, жителите известуваат за експлозии

Првпат од почетокот на израелската воена операција во Појасот Газа, денеска се огласи...

Приходите на компанијата што остварува добивка главно преку рекламирање, во вториот квартал на годинава опаднале на 28,8 милијарди долари, што е помалку за еден процент од 29,1 милијарди долари остварени за истиот период лани.

Пад на приходите на „Фејсбук“ и „Инстаграм“

Американската компанија „Мета“ првпат од основањето соопшти за пад на приходите...

Мајмунските сипаници се карактеризираат со рани на кожата кои можат да се појават на гениталиите или на устата. Болеста е придружена со треска, болки во грлото и болки во лимфните јазли и осип кој наликува на осип што се јавува кај сипаници. Болеста обично поминува сама по себе, но може да биде многу болна.

Одобрена данска вакцина против мајмунски сипаници

Данската биотехнолошка компанија Баварски нордик (БН) објави дека Европската комисија...

Се претпоставува дека двата случаи не се поврзани и веројатно децата се заразиле во домот. Децата се во добра здравствена состојба.

Д-р Џенифер МекКвистон од ЦДЦ истакна не е изненадувачка појавата на педијатриски случаи на мајмунска сипаница, но оти сè уште нема докази дека вирусот се проширил вон хомосексуалната и бисексуалната заедница и други мажи кои имаат секс со мажи.

Таа додаде дека 99 проценти од 2.891 случаи на мајмунски сипаници потврдени во САД се однесуваат на мажи кои имаат секс со мажи.

Ситуацијата со мајмунски сипаници се влоши во изминатите недели, а сега има повеќе од 15.300 заразени во 71 земја и пет смртни случаи во Африка.

Мајмунски сипаници првпат се дијагностицирани кај човек во 1970 година, но болеста е помалку опасна и заразна од големите сипаници кои се искоренети во 1980 година.

Мајмунските сипаници се карактеризираат со рани на кожата, што можат да се појават на гениталиите или на устата. Болеста е придружена со треска, болки во грлото и болки во лимфните јазли и осип што наликува на сипаници. Болеста обично поминува сама по себе, но може да биде многу болна.

Први случаи на мајмунски сипаници кај деца во САД

Американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) ги потврди првите случаи...