Србија руши рекорди!

Објавил: Мирко Бачиќ | 1 февруари, 2021 12:24

Брнабиќ најави добра вест: Во Србија ќе пристигнат 11 милиони вакцини

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Кога се гледа седумдневниот просек на вакцинирани лица, Србија, според веб-страницата „Наш свет“ на Универзитетот во Оксфорд, е на прво место во Европа и на трето во светот.

Само Израел и ОАЕ се пред нашата земја според бројот на вакцинирани, а како што најави премиерката Ана Брнабиќ, на почетокот на неделава ќе биде потпишан договор за набавка на дополнителни количини вакцини за коронавирусот и потсетува дека веќе е потпишан договор за набавка на 6,5 милиони дози.

Со новите дополнителни количини, за кои ќе го потпишеме договорот во понеделник или вторник, тоа ќе бидат вкупно 11 милиони вакцини – најави премиерот и додаде дека досега во Србија биле вакцинирани 438 000 лица.

Поради огромни проблеми со вирусот и голем број на заразени лица, Велика Британија одлучи да ги ревакцинира луѓето по 12 недели, а не по три недели, односно практично даваат само една доза, што не е случај со нас, рече Брнабиќ!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Како што наведе во продолжение, негативен ПЦР тест за влез во Србија не им е потребен на државјани на Мини Шенген – Северна Македонија, Албанија, плус Унгарија и Бугарија!

Македонските државјани можат да патуваат во Србија без ПЦР тест

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, денес изјави дека не е точна информацијата дека...

Според него, 200 реакции се однесувале на вакцината „Фајзер“, 224 на „Синофарм“, 118 на руската, а во два случаи не било дефинирано која вакцина била аплицирана.

ВО СРБИЈА 626 СЛУЧАИ НА НЕСАКАНИ РЕАКЦИИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА

Во Србија пријавени се вкупно 626 случаи на несакани реакции по вакцинацијата против...

Според српските медиуми деталите од убиствата се толку монструозни, како да ги извршувале по примерот на касапите од Исламската држава.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Прикажани обезглавени тела со траги на тортура и малтретирање, дело на групата на Беливук

По седницата на Советот за национална безбедност, претседателот на Србија, Александар...

Крајниот рок за доставување понуди за испорака на вакви возови е 15 март.

ЧУДО ТЕХНИКА СТИГНУВА НА СРПСКИТЕ ЖЕЛЕЗНИЦИ: Новите возови ќе имаат минимум 300 места, подно греење и ќе возат до 200 км на час

Министерството за транспорт и инфраструктура објави јавна набавка на електричен воз. Тоа...