Станува збор за играчите на тимот Патрик Кутроне и Херман Пецела, како и тимскиот физиотерапевт Стефано Даинели.Со овабројот назаразени со Ковид 19 од редовите на Фиорентина порасна на четири.

Објавил: Катерина Крстиќ | 14 март, 2020 15:41

БРОЈКАТА НА ЗАРАЗЕНИ ФУДБАЛЕРИ ПОСТОЈАНО РАСТЕ: Уште двајца од редовите на Фиорентина позитивни на коронавирус

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Денеска преку соопштение екипата на Фиорентина потврди дека двајца фудбалери од тимот се заразени со коронавирусот.

Станува збор за играчите на тимот Патрик Кутроне и Херман Пецела, како и тимскиот физиотерапевт Стефано Даинели.Со овабројот назаразени со Ковид 19 од редовите на Фиорентина порасна на четири.

Играчи од Серија „А“, кои се заразени со вирус, се повеќе се инфицираат.

Во текот навчерашниот ден беше соопштено дека петмина играчи на Сампдорија биле тестирани и воедно се покажало дека се позитивни на коронавирус – Омар Коли, Албин Екдал, Антонио Ла Гумина, Маноло Габиадини и Мортен Тобси.

Прв од фудбалерите кои објави дека е заразен со коронавирусот беше дефанзивецот на „старата дама“ Даниеле Ругани, кога шампионите Јувентус преку соопштение ја известија јавноста дека имаат заразен фудбалер.

Засега поради засилените мерки италијанското првенство е прекинато до 3 април, но периодот без фудбал може да продолжи подолго, во зависност од нормализацијата на пандемијата на коронавирусот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фудбал

Администрацијата на Тотенхем, чиј стадион е еден од најмодерните во светот, разговараше со официјалните лица за употребата на стадионот.

ПОТЕГ ЗА ПРИМЕР: Тотенхем го понуди својот стадион на здравствените работници за борба против Коронавирусот!

Фудбалскиот клуб Тотенхем го понуди својот стадион на здравствените власти да помогнат...

Имено Роналдово моментот е во карантитн во Мадеира, откако во јавноста излезе веста дека негов соиграч е заболен од Коронавирус.

СЕКОЈА ЧЕСТ: РОНАЛДО СВОИТЕ ХОТЕЛИ ГИ ПРЕТВОРА ВО ПРИВРЕМЕНИ БОЛНИЦИ ВО БОРБА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ!

Кристијано Роналдо кој е познат по својата хуманост и овој пат ја покажа на дело. Имено...

Роналдо е во само-изолација во Мадеира, поради тоа што неговиот соиграч Даниеле Ругани е позитивен на коронавирусот.

Роналдо испрати моќна порака од само-изолација: Ви пишувам како син, татко, човек…

  Откако во јавноста беше соопштено дека фудбалерот Даниеле Ругани е позитивен...