Докторот од Клиниката за токсикологија, Нико Беќаровски објави дека бројките на новозаразени со Ковид-19 ќе се зголемуваат во наредниот период!

Објавил: Сара Фемина | 29 јуни, 2022 7:43

Бројките на новозаразени со корона рапидно ќе растат, тврди Беќаровски

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Бројките на новозаразени со корона рапидно ќе растат, тврди Беќаровски!

Докторот од Клиниката за токсикологија, Нико Беќаровски објави дека бројките на новозаразени со Ковид-19 ќе се зголемуваат во наредниот период!

Бројките на дневната ковид-статисика рапидно ќе растат како резултат на доаѓањето на Омикрон-БА 4 и 5 и тоа е лошата вест. Добрата вест е што сепак болниците ќе ни останат полупразни, напиша Беќаровски.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа има 168 нови случаи од 1101 тестирани. Од нив 28 се реинфекции.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести