Снимките се вештачат и се очекува извештаите од нивната анализа да помогнат во расчистување на настанот.

Објавил: Рејхан Бајрами | 11 септември, 2021 8:32

Бројот на жртвите во пожарот порасна на 15

Фото/Текст извор: ©с печат/магазин.мк

Обдукциите на сите 14 настрадани во пожарот во тетовската болница се готови, а на списокот на настрадани е внесена уште една, 15-та жртва, за која исто така е побарана обдукција – информира Институтот за судска медицина и криминалистика.

Станува збор за девојка во дваесеттите години, со церебрална парализа, која во моментот на избувнување на пожарот лекарите ја реанимирале, но откако избил пожарот нејзината реанимација е прекината, и заедно со нејзината мајка и медицинскиот персонал веднаш е извлечена надвор, без повреди или изгореници од пожарот.

Откако починала, девојката била однесена дома, но Обвинителството решило дополнително да ја внесе во овој кривично-правен настан и побарало нејзина обдукција.

Во меѓувреме, во Судска медицина завршена е обдукцијата на 14-те жртви во пожарот. Причината за смртта кај сите е изложеност на висока температура, изгореници и задушување. При крај е и ДНК-анализата.

Од доставените извештаи до Обвинителството се утврдува дека осум од жртвите се жени, а шест се мажи, на возраст од 29 до 78 години. Од нив 12 лица биле хоспитализирани како пациенти во ковид-болницата.

Од починатите, две лица, и тоа сопруга на пациент и ќерка на пациентка, се надворешни лица што не биле хоспитализирани, информираат од ЈО и додаваат дека причината за нивното присуство во моментот на несреќата се истражува. Меѓу починатите имало и лекар, кој не работел во ковид-одделението во тетовската болница, туку бил пациент.

Обвинителството вели дека презело мерки за обезбедување на видеоснимки од ЈЗУ Клиничка болница во Тетово, од и околу болницата, околните деловни објекти, станбени згради, куќи, како и обезбедување на целокупниот видеоматеријал објавен како од индивидуални поединци, така и од социјалните мрежи.

Снимките се вештачат и се очекува извештаите од нивната анализа да помогнат во расчистување на настанот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

– Се дозволува организирање и одржување на семинари, обуки, курсеви, состаноци, работилници, конференции и слично, во затворениот дел на објектите до 50% исполнетост од капацитетот на просторот.

Владата дозволи свадби на затворено, а од 15 ноември за влез ќе се бараат две дози вакцина

Владата на Македонија на вчерашната редовна 115-та седница, согласно моменталната епидемиолошка...

Членот на ДИК, Кренар Лога не се согласува со ваквата одлука и истата ја нарекува незаконска. За ова писмено ги известил и останатите членови, пренесе Алсат.

ДИК го смени Упатството и ќе признава за важечки и ливчиња без печат

ДИК на денешната седница го смени Упатството за важечки и неважечки ливчиња и сега...

Зошто АД МЕПСО не ја активирал ТЕЦ Неготино која е резерва за вакви случаеви на криза, а според законот е под негова надлежност и за тоа има финансиски издатоци спрема ТЕЦ Неготино како ладна резерва?

Куштрим Рамадани и Васко Ковачески мора да понесат одговорност за енергетската криза

Уште минатата година, Левица предупредуваше дека со ваква лоша кадровска политика...

Мицкоски посочи дека на СДСМ и на ДУИ им пречи коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ со Алијанса и Алтернатива. Граѓаните сакаат коалиции со коишто ќе им се покаже иднината, а не да ги враќаат во минатото.

Со Села направивме коалиција за создавање иднина

„Не е поентата да се занимавате со политика и да делите. Поентата е да се занимавате...