Во последните 24 часа, Словенија тестираше 2 228 примероци, од кои 385 се позитивни на коронавирусот, објави Националниот институт за јавно здравје.

Објавил: Владо Марин | 19 август, 2021 7:19

Бројот на заразени во регионот и натаму расте

Фото/Текст извор: ©360

Во голем број земји во регионот, бројот на новозаразени со корнавирусот продолжува да расте, а властите апелираат до граѓаните кои не се вакцинирани да го сторат тоа, и оние што биле имунизирани да ја примат третата доза по шест месеци!

Во последните 24 часа, Словенија тестираше 2 228 примероци, од кои 385 се позитивни на коронавирусот, објави Националниот институт за јавно здравје. Тоа е 17,3 проценти, што е највисок дневен процент на заразени од 25 мај досега. Бројот на активни случаи е 2 560.

Хрватска тестираше 9 879 примероци за коронавирусот, од кои 524 се новозаразени, со што бројот на активни случаи се зголеми на 2 124, објави Националниот штаб за цивилна заштита. На респиратор има 26 пациенти. Пријавени се три смртни случаи, или 8 291 од почетокот на епидемијата. Најмногу новозаразени има во Сплитско-далматинска жупанија -130 и во Загреб-101.

Денеска, во Босна и Херцеговина се регистирани 420 новозаразени, од тестирани 2 791 примерок, значително повеќе од претходниот ден кога имаше 276. Пријавени се два смртни случаи. Само во Федерацијата БиХ се тестирани 2 170 примероци, од кои 318 беа позитивни за коронавирус. Регистрирани се нови случаи во сите кантони во Федерацијата.

Во Република Српска, тестирани се 399 примероци, од кои 83 се новозаразени. Од епидемијата се пријавени два смртни случаи или 3 824 пациенти. Денеска, 19 нови случаи на инфекција со коронавирус од 222 тестирани примероци се регистрирани во округот Брчко во БиХ.

Според најновиот пресек на епидемиолошката состојба во Црна Гора, пријавени се шест смртни случаи, од кои еден е државјанин на Србија. Регистрирани се уште 535 новозаразени лица, од кои 53 туристи. Тестирани се 4 156 примероци за новиот коронавирус. Вкупниот број на смртни случаи поврзани со инфекција ковид-19 во Црна Гора од почетокот на пандемијата е 1 657. Вкупниот број на моментално активни случаи е 4 912.

Од последниот пресек на ситуацијата во Србија, 12 818 луѓе се тестирани за коронавирус, а 1 497 се позитивни. Има 30 пациенти на апарати за дишење. Вкупно 894 лица се хоспитализирани, а шест починале.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Овој пораст на инфлацијата се должи на порастот на цените на бензините од 1,2 проценти минатиот месец во споредба со август, со што цената на тоа гориво достигна 42,1 проценти во споредба со истиот месец минатата година.

Инфлацијата во САД највисока од 1991 година

Порастот на потрошувачките цени во САД во септември малку ги надмина прогнозите, бидејќи...

Гилберт за британските медиуми посочи дека вакцината против овој вирус сè уште не е на повидок, и смета дека би било „фатално“ доколку овој вирус се развие во насока да се шири со иста брзина како и ковидот!

Светот ќе се соочи со далеку посмртоносна пандемија

Водечки светски научник и творец на вакцина тврди дека светот ќе се соочи со далеку...