Повеќе големи американски градови објавија зголемување на бројот на убиствата минатата година, но податоците на ФБИ ја даваат првата слика на федерално ниво.

Објавил: Мирко Бачиќ | 28 септември, 2021 8:09

Бројот на убиства во САД зголемен за 30 отсто во 2020 година

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Бројот на убиства во САД се зголеми за околу 30 проценти во 2020 година во однос на претходната година, достигнувајќи 21.500, соопшти Федералното истражно биро (ФБИ).

Повеќе големи американски градови објавија зголемување на бројот на убиствата минатата година, но податоците на ФБИ ја даваат првата слика на федерално ниво.

Тоа е најголем пораст на бројот на убиства откако ФБИ започна да собира податоци во 60-тите години од минатиот век, но вкупниот број е сепак помал отколку што беше во 1980-тите.

Бројот на убиства драстично се зголеми во јуни минатата година, и иако ниту еден дел од САД не беше поштеден, јужната држава Луизијана сепак имаше највисока стапка на убиства во земјата.

Во извештајот на ФБИ се наведува дека 77 проценти од убиствата во 2020 година биле извршени со огнено оружје, наспроти 74 проценти една година претходно.

Експертите не дадоа јасно објаснување за порастот на убиствата минатата година, но ги наведоа дестабилизирачките последици од пандемијата на Ковид-19 и порастот на продажбата на огнено оружје.

ФБИ ги собрало податоците од 16.000 сојузни, државни, окружни, градски и универзитетски агенции. Се уште не е објавена статистика за 2021 година, но податоците од неколку поголеми градови покажуваат дека стапката на убиства не се намалува.

Податоците на Светска банка покажуваат дека во САД во 2018 година се извршени 6,5 убиства на 100.000 жители, во Мексико 35, во Бразил 27, во Русија осум и по едно на 100.000 жители во Франција и Германија. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Израел и Хамас 16-ти ден ги продолжуваат борбите, појасот Газа на раб на хуманитарна катастрофа. Рано утрово Израел изврши воздушни напади врз јужниот дел на Газа и најави дека ќе ги интензивира нападите на северот. Владата на политичкото крило на Хамас објави дека најмалку 55 Палестинци биле убиени во текот на ноќта.

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа. Тел Авив ги повика жителите на Газа...

Москва повторно ја надмина Саудиска Арабија како главен снабдувач на нафта во Кина. Блискоисточната земја извезла 60,1 милиони тони во вредност од 36,49 милијарди долари во наведениот период, а Ирак е на третото место, снабдувајќи 40,3 милиони тони во вредност од 23,04 милијарди долари.

Извозот на сурова нафта во Кина во август се зголеми за 30,7 проценти во споредба со јули и порасна за 42,7 отсто во однос на вредноста, достигнувајќи 5,8 милијарди долари.

Во 2022 година Кина го зголеми купувањето на руска нафта за 8,2 проценти и тоа достигна 86,2 милиони тони. Цената на суровата нафта увезена од Русија се зголеми за околу 43,9 отсто, што изнесува 58,37 милијарди долари.

Кина купува повеќе руска нафта откако традиционалните западни купувачи ја избегнуваа како дел од санкциите поврзани со војната во Украина. По минатогодишното ембарго на Г7 и ограничувањето на цената на руската нафта, Москва активно ги пренасочува своите нафтени текови кон Азија.

Кина го зголеми увозот на сурова нафта од Русија за 25 отсто годинава

Цените на нафтата достигнаа ново највисоко ниво од ноември, при што барел брент во...

Вучиќ рече дека вчерашната рунда дијалог во Брисел завршила неуспешно, бидејќи Приштина не го прифатила компромисниот предлог на ЕУ на патот кон нормализација на односите!

САД разочарани од неуспехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина

САД изразија разочарување што не беше постигнат напредок во последната рунда од дијалогот...

Во Загреб цена на метар квадратен нов стан во првата половина од годината изнесува 2.623 евра, а просечната плата во Загреб е 1.303 евра.

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска 2.200 евра

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска во првата половина од годинава...