За ваквиот срамен инцидент набрзо се дознало и во дипломатскиот кор во Загреб, но и во хрватското МНР каде се шокирани од однесувањето на македонските дипломати и начинот на кој ја претставуваат државата.

Објавил: Стојче Бушин | 8 мај, 2020 16:07

БРУКА ЗА МАКЕДОНИЈА ВО ЗАГРЕБ: Амбасадорот во Загреб го натепал секретарот!

Фото/Текст извор: ©Vecer

Нов дипломатски скандал го тресе Министерството за надворешни работи, предизвикан од кадрите на Никола Димитров.

Вршителот на должност во македонската амбасада во Загреб, Назиф Џафери, физички го нападнал третиот секретар Башким Мисими, нанесувајќи му телесни повреди.

Нивното меѓусебно нетрпение за кое веќе подолго време сведочи македонската дијаспора во Хрватска, кулминирало со тепачка во просториите на дипломатско-конзуларното претставништво, за што имало и сведоци.

За ваквиот срамен инцидент набрзо се дознало и во дипломатскиот кор во Загреб, но и во хрватското МНР каде се шокирани од однесувањето на македонските дипломати и начинот на кој ја претставуваат државата.

Министерството за надворешни работи се обидува да ја сокрие оваа нова бламажа од јавноста, за да не му наштети на рејтингот на министерот Димитров, чие кадровско решение е првиот човек во амбасадата, Назиф Џафери, пренесува Вечер.

Изминатите три години, серија инциденти фрлија огромни дамки врз македонската дипломатија, почнувајќи од тепачки, финансиски малверзации, па се до обиди за поставување амбасадори со двојни државјанства и лица со криминални досиеја.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Скандал

До Левица деновиве стигнуваат бројни поплаки за притисоци, закани и уцени упатени кон вработените од страна на директорката на гимназијата „Мирко Милески“ во Кичево, Милка Спасеска.

ДИРЕКТОРКАТА НА КИЧЕВСКАТА ГИМНАЗИЈА СО ПРИТИСОЦИ И ЗАКАНИ КОН КЛАСНИТЕ РАКОВОДИТЕЛИ СО ЦЕЛ ДА ЈА СПРОВЕДЕ ВОЛЈАТА НА МИНИСТЕРКАТА ЦАРОВСКА

ДИРЕКТОРКАТА НА КИЧЕВСКАТА ГИМНАЗИЈА СО ПРИТИСОЦИ И ЗАКАНИ КОН КЛАСНИТЕ РАКОВОДИТЕЛИ...

Мицкоски тврди дека градот Загреб набавил иста противпожарна скала како град Скопје, но за двојно пониска цена.

Мицкоски: Загреб истата противпожарна скала ја платил 800.000 евра, а Шилегов 1.700.000 евра

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва ја продолжи расправата со...

Како што пишува во законите во Република Македонија, овие лица ако продолжат со обештетување на селаните и нивната имовина ке бидат соодветно санкционирани и изнесени пред судските органи!

СКАНДАЛ НА ВЕЛИГДЕН ВО ОРЛАНЦИ: Повторна интервенција на полицијата со истите граѓани кои пред неколку недели запалија голем дел од селото?

Денеска на најголемиот христијански празник Велигден во село Орланци, Кичевско се...