Продолжените политички превирања се закануваат да ги поткопаат аспирациите на Бугарија да се приклучи на еврозоната во 2024 година во услови на двоцифрена инфлација и високи цени на енергијата и може да доведе до омекнување на ставот на Софија за руската војна во Украина.

Објавил: Перо Милчин | 2 октомври, 2022 9:45

Бугарите гласаат на четвртите избори за помалку од две години

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Бугарите денес гласаат на четвртите национални избори за помалку од две години, со мала надеж дека ќе се појави стабилна влада поради длабоките поделби во политичката елита околу тоа како да се справат со вкоренетата корупција.

Продолжените политички превирања се закануваат да ги поткопаат аспирациите на Бугарија да се приклучи на еврозоната во 2024 година во услови на двоцифрена инфлација и високи цени на енергијата и може да доведе до омекнување на ставот на Софија за руската војна во Украина.

Гласањето започна во 7 часот, а завршува во 20 часот. Излезните анкети ќе бидат објавени по затворањето на гласачките места, а првите делумни официјални резултати се очекуваат во раните утрински часови во понеделник.

Анкетите на јавното мислење покажуваат дека до осум политички партии би можеле да влезат во новиот парламент, а централно-десничарската партија ГЕРБ на поранешниот долгогодишен премиер Бојко Борисов води со околу 25-26 отсто од гласовите.

Исто како и минатата година, Борисов, кој вети дека ќе донесе стабилност и ќе биде „посилен од хаосот“, се очекува да има проблем да најде коалициски партнери меѓу неговите главни ривали кои го обвинуваат дека дозволил да расте корупцијата за време на неговото 10-годишно владеење кое заврши во 2021. .

Партијата Промената продолжува (ПП) на Кирил Петков, чија коалициска влада пропадна во јуни, е втора со 16-17 отсто од гласовите во анкетите.

Доколку не успее да се формира функционална влада, земјата-членка на ЕУ и НАТО ќе биде препуштени на привремена администрација назначена од претседателот Румен Радев.

Сепак, аналитичарите велат дека политичките партии, свесни за економските ризици од војната во Украина, суровата зима што претстои и фрустрацијата на гласачите поради политичката нестабилност, би можеле да ги остават настрана нивните разлики и да се одлучат за технократска влада.

Формирањето влада ќе биде тешко и ќе бара сериозни компромиси“, вели Даниел Смилов, политички аналитичар во Центарот за либерални стратегии.

Поддршката за традиционалните партии како што е партијата на етничките Турци МРФ и сојузниците на Петков – социјалистите и антикорупциската Демократска Бугарија – останува релативно непроменета од последните избори во ноември.

Владата на Петков предводена од ПП зазеде невообичаено остар став кон Русија за Бугарија, која традиционално одржува пријателски врски со Москва. Таа одби да го плати рускиот гас во рубли, по што Гаспром го прекина снабдувањето.

„Се надевам дека сите Бугари ќе се вразумат… за да можеме да избереме стабилна влада, но за жал, она што го гледам не ветува“, рече 55-годишната адвокатка Јулија Грозева, пренесе „Индекс“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Оштетени се и капацитетите за пренос на енергија. Како резултат на тоа, огромното мнозинство од потрошувачите останаа без електрична енергија. Недостигот на струја може да влијае и на греењето и снабдувањето со вода“, соопшти министерството.

Безмалку цела Украина е во мрак, речиси сите електрани се затворени

Денешниот руски ракетен напад врз енергетската инфраструктура на Украина доведе до...

Во моментов во Бали се одржува самит на Г20, а на состанокот на Г7, покрај Бајден, присуствуваа и лидерите на Канада, Европската комисија, Европскиот совет, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Холандија, Шпанија, Велика Британија.

Светските лидери одржаа итен состанок по падот на проектили во Полска

Белата куќа официјално соопшти дека американскиот претседател Џо Бајден свикал итен...

Кудрицки рече дека Украина го проследи списокот со опрема што му е потребна на регионот Херсон до меѓународните партнери, од кои Полска и Франција веќе одговорија.

Украина: Русите пред да побегнат ја уништија главната електрана во Херсон

Електраната што го снабдуваше со електрична енергија целиот десен брег во регионот...