Денеска

Објавил: Калина Мартинска | 9 јуни, 2024 16:17

Бугарите гласаат на шести парламентарни избори за три години

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Бугарите  гласаат на нивните шести парламентарни избори во последните три години, но аналитичарите велат дека е малку веројатно дека изборите ќе создадат стабилна влада која може да стави крај на долгата политичка нестабилност и да ги деблокира економските реформи.

Бугарија, најсиромашната членка на Европската унија и една од нејзините најкорумпирани држави, се бореше со честите промени на владата по масовните антикорупциски протести во 2020 година. Оттогаш, се одржаа пет избори, кои продуцираа несигурни коалиции кои брзо се распаднаа.

Последните истражувања на јавното мислење покажуваат дека ниту овојпат нема да добие мнозинство ниту една партија. Избирачките места се отворени во 7 часот по локално време, а затвораат во 20 часот. Излезните анкети треба да бидат објавени веднаш по затворањето на гласачките места. Првите делумни резултати се очекуваат околу полноќ.

На Бугарија и треба стабилна и добро функционална влада за да го забрза протокот на средства од ЕУ кои треба да се вложат во лошата инфраструктура и да ја охрабри да се приклучи на еврозоната и целосно да учествува во отворената европска Шенген зона.

Плановите за влез во еврозоната веќе двапати беа одложени поради промашените цели за инфлација. Пристапувањето во моментов е закажано за 25 јануари 2025 година. Неуспехот да се формира стабилна влада ќе го зголеми ризикот од дополнителни одложувања, велат аналитичарите на Teneo во извештајот минатата недела.

Бугарија досега има добиено само 1,4 милијарди евра од 5,7 милијарди евра достапни во грантови од Инструментот за опоравување и отпорност на ЕУ.

„Понатамошниот напредок е неизвесен бидејќи земјата мора да спроведе политички чувствителни реформи во енергетскиот сектор, што би можело да биде потешко без стабилна влада“, додаваат тие.

Гласањето и одржувањето на овие избори е поттикнато од падот на владејачката коалиција во март, која се состоеше од централно-десничарската партија ГЕРБ и реформистичката партија Продолжуваме да се менуваме (ПП). Според последната анкета на Галуп, објавена во петокот од новинската агенција БТА, ГЕРБ е во водство со 25,9 отсто од гласовите, а по неа следат три партии во тесна трка за второто место.

Според анкетата, ПП добива 15,7 отсто од гласовите. Ултранационалистичката проруска партија „Преродба“ 15,5 отсто и Движењето за права и слободи, кое го претставува претежно големото турско малцинство, 15,3 отсто. Бугарите в недела ќе ги изберат и своите претставници за Европскиот парламент, но проблем може да биде заморот од изборите. Во анкетата на Галуп, само 40% од испитаниците изјавиле дека планираат да гласаат.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести