Најмногу го имаат Руси, а потоа следуваат државјани на земјите од Блискиот Исток.

Објавил: Перо Милчин | 14 јануари, 2022 6:34

Бугарија ги укинува „златните пасоши“

Фото/Текст извор: ©магазин

Бугарската влада усвои закон со кој се укинуваат таканаречените „златни пасоши“, програма која дозволува државјанство во замена за големи инвестиции.

Законот треба да го усвои Парламентот, каде сличен предлог веќе има поднесено и Движењето за права и слободи (АЛДЕ).Министерството за правда соопшти дека „златните пасоши“ не довеле до реални инвестиции во Бугарија.

Граѓаните на земји надвор од Европската унија добија дозвола за постојан престој во Бугарија („златна виза“) или „златен пасош“, благодарение на инвестициите главно во купување државни хартии од вредност или банкарски депозити во земјата.

Тоа, сепак, не се реални инвестиции кои придонесуваат за економски развој и отворање нови работни места.

Вредноста на „златната виза“ е инвестиција од 525.000 евра, а вредноста на „златниот пасош“ е 1,05 милиони евра.

Според порталот Еурактив, бугарскиот „златен пасош“ има 96 странци.

Најмногу го имаат Руси, а потоа следуваат државјани на земјите од Блискиот Исток.

Во јуни 2021 година, Европската комисија ја предупреди Бугарија да ја прекине практиката на издавање пасоши за инвестиции, бидејќи другите членки на Унијата имаат обврска да признаваат државјани на трети земји како граѓани на ЕУ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Злосторството во градот Конгсберг предизвика тага и ужасеност во Норвешка. Осомничениот напаѓач, кој со лак и стрели, уби пет и рани две лица е 37- годишен Данец, соопшти норвешката полиција.

Норвешка во шок по смртоносниот напад со лак и стрели

Злосторството во градот Конгсберг предизвика тага и ужасеност во Норвешка. Осомничениот...

Најголем дел од кафето се увезува од Бразил – 32 проценти и Виетнам – 22 проценти, по што следат Хондурас – 7 проценти, Уганда – 6 проценти и Колумбија – 5 проценти.

Србија произведува најмногу кафе во регионот, Македонија на 5 место

Во 2020 година во ЕУ произведени се вкупно 1,9 милиони тони кафе, што е раст од 10 проценти...

Според политичките аналитчари во Албанија, балканската турнеја на Меркел која за еден месец заминува во политичка пензија е потврда за тоа колкаво значење Гемранија придава на Западен Балкан.

Меркел денеска ќе допатува во Србија, а во вторник ќе ја посети Албанија

Германската канцеларка денеска ќе допатува во Србија, а во вторник ќе ја посети Албанија. Меркел...