Бугарскиот национален сервис БНТ нема финсиски средства за да испрати свој претставник на Евровизија

Објавил: Сања Кукиќ | 10 февруари, 2019 17:19

Бугарија нема пари за да учествува на Евровизија

Фото/Текст извор: ©онлине-магазин

Бугарија нема да учествува оваа година на Евровизија поради финансиски причини. Ова го соопштил бугарскиот национален сервис БНТ, и оваа информација  може да се види на официјалниот сајт на Евровизија.

Со тага ви соопштуваме дека Бугарија нема да учествува на Евровизија. Оваа одлука се базира на финансиски причини, бидејќи, според менаџментот на сервисот, трошоците на проектот далеку ги надминуваат финансиските капацитети на БНТ – се вели во соопштението.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Манифестации

Тамара ја претставуваше земјава на Евровизија во Белград, заедно со Адријан Гаџа и Врчак, во 2008 година. Тогаш не се пласираа во финалето.

Тамара Тодевска ќе ја претставува Македонија на Евровизија 2019

Поп пејачката Тамара Тодевска ќе ја претставува Македонија на Евровизија 2019, која...

Одржан првиот Ивент Штафета на Еднквоста во Струмица со јасна порака „Прашај ме за моите способности, не за моите ограничувања!"

Подај ми рака и биди ми другар” порачаа децата со посебни потреби!

Вчера, 22 Јули, во Градскиот Парк во Струмица, за прв пат во Македонија, се одржа Штафета...