Според бугарска Нова ТВ, тројца од приведените се државјани на Молдавија, додека еден имал арапско потекло, но не е наведено кое.

Објавил: Мате Парлоф | 19 ноември, 2022 14:51

Бугарија уапси пет лица под обвинение за логистика на терористичкиот напад во Истанбул

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Пет осомничени лица за вмешаност во терористичкиот напад во Истанбул се приведени во Бугарија, јавија тамошните медиуми.

Според бугарска Нова ТВ, тројца од приведените се државјани на Молдавија, додека еден имал арапско потекло, но не е наведено кое, пишува Телма!

Сите уапсени се обвинети за помагање на осомничениот за нападот кој турските власти ѝ го припишаа на борците на курдската работничка партија (ПКК) и на нејзините сојузници во Сирија, соопшти Обвинителството во Софија.

Пет луѓе се обвинети за помагање, еден од осомничените сторители на нападот да побегне“, изјави Сијка Милева, портпаролка на главниот обвинител на Софија, за АПФ.

Таа додаде дека нивната улога била „логистичка“ и оти Обвинителството побарало притвор за четворицата уапсени.

Нападот во Истанбул се случи минатата недела на пешачката улица Истиклал, кога во експлозија на бомба загинаа шест лица, а 81 беа повредени.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Трендот, по веќе негативниот резултат на БДП во вториот квартал (-4,1%), во голема мера е под влијание на ефектите од строгите санкции на Западот по воената интервенција на Кремљ во Украина.

Руската економија официјално влезе во рецесија

Русија официјално влезе во рецесија откако нејзиниот бруто домашен производ (БДП)...

Додаде дека Грција е на 14 позиција во ЕУ и во однос на вакцинацијата со третата, односно со бустер дозата, со вакцинирани 66,1 отсто од полнолетните граѓани.

Грчката комисија предлага ковид вакцини за сите деца над шест месеци, ако имаат здравствени проблеми

Националната комисија за имунизација на Грција предлага вакцинација против Ковид-19...

Економијата на еврозоната речиси застана во третиот квартал, бидејќи инфлацијата се зголеми над сите очекувања и за првпат надмина 10 отсто, покажаа прелиминарните податоци на Евростат во понеделникот.

Инфлацијата во еврозоната стигна до рекордни 10,7 отсто во октомври

Во септември инфлацијата беше 9,9 отсто. Во трите балтички земји таа е над 20 проценти! Економијата...