Покрај споменатите борбени авиони, Бугарија од САД ја доби и соодветната опрема за вооружување.

Објавил: Перо Милчин | 12 август, 2019 20:36

БУГАРИЈА ја збогати Америка за 1,2 милијарди долари за осум борбени авиони!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Бугарија на Соединетите Американски држави им исплати 1,2 милијарди долари за набавката на осумте борбени авиони Ф-16 Блок 70.

Договорите за набавка на Ф-16 ги потпишаа бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов. Набавката на осум летала Ф-16 „блок 70“ е највредната набавка на оружје во Бугарија во последните 30 години.

Купувањето на авионите, оружје, пропратната опрема и системи се изврши преку четири различни тендери.

Заменик министерот за одбрана Атанас Запарјанов изјави дека договорот вреден 1,25 милијарди долари ги вклучува леталата, муницијата, опремата и обуката на пилотите и дека постои опција американскиот Конгрес да помогне со 60 милиони долари.

Тој кажа дека шест авиони Ф-16 со едно седиште и два со две седишта ќе бидат испорачани во 2023 година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Здравствените служби потврдија дека 23 лица, меѓу нив 5 деца биле прегледани во болниците, но само едно лице било задржано за дополнителен третман на повредите.

Путин ги одликува пилотот и копилотот за безбедното слетувањето на патничкиот Ербас во поле со пченки!

Пилотот на рускиот патнички авион кој остана без енергија во двата мотори откако во...

Имено Морина кој по потерница од Србија од македонските власти требаше да биде испорачан во Белград, но ваквата одлука не беше прифатена па доцна, синоќа беше дочекан во својот дом во родното Ѓаково како херој, пишува приштински „Газета Експрес“.

ВИДЕО: Поранешниот припадник на ОВК Томор Морина со тапани пречекан вo Косово

Томор Морина,поранешниот припадник на ОВК, беше уапсен на граничниот премин Блаце...

Но наспроти Европа, во Австралија утринава е забележана прекрасна глетка. Имено, Австралија е погодена од бран студен воздух што донесе снег и ветрови од 100 километри на час.

Европа со температури над 40, Австралија под снег

Топлотниот бран е насекаде во Европа. Температури над 40, висок ув индекс, секојдневно...

Силното невреме пропратено со торнадо го погоди Луксембург, делови од Холандија и Германија, каде во покраината Баден – Витербург од ударот на гром се повредени 15 фудбалери.

НЕСРЕЌА: Гром удри во фудбалери за време на тренинг – 15 повредени

Во близина на спортскиот центар Розенфелд – Хајлнгенцимер во Германија, повредени...