Измама со социјална помош

Објавил: Калина Мартинска | 10 април, 2024 16:54

Бугарска банда сруши рекорд и направи најголема измама во историја на Велика Британија

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Петмина бугарски државјани се обвинети дека се најголемите крадци на социјални бенефиции во криминалната историја на Велика Британија, јавува Скај њуз.

Осомничените се на возраст меѓу 26 и 52 години. Тие во Лондон имале „фабрика“ за изработка на лажни лекарски уверенија и фалсификувани документи, поради што во мај ќе им се суди за измама и перење пари.

Вкупниот износ на украдени средства е над 50 милиони фунти. Полицијата заплени и видео снимка како еден член на бандата фрла банкноти од 20 фунти на патосот во очигледна радост, а друг ги собира.

Бандата за измами со бенефиции направи илјадници лажни тврдења за Universal Credit користејќи или вистински луѓе или киднапирани идентитети и ги поткрепувала со низа фалсификувани документи, вклучувајќи фалсификувани уплатници и лажни писма од лекар.

За време на рациите, полицијата пронашла парчиња готовина полнета во шопинг торби и куфери, луксузен автомобил и дизајнерска стока, вклучувајќи часовници, јакни и чаши.

Бугарските државјани Галина Николова (38 години), Стојан Стојанов (27 години), Цветка Тодорова (52 години), Ѓунеш Али (33 години) и Патриција Панева (26 години) признале дека сториле кривични дела поврзани со измама и перење на пари.

Обвинителот Бен Рид ја опиша истрагата како „сложена и предизвикувачка“, бидејќи бара ефективна соработка меѓу властите на ОК и меѓународните партнери во Бугарија и агенцијата на Европската унија за борба против криминалот, Еуроџаст.

„Ова е најголемиот случај на измама за социјална помош што некогаш бил изведен пред судовите во Англија и Велс“, рече тој.

„Во текот на неколку години, обвинетите биле вмешани во заговор за извршување на масовна измама против системот за универзална кредитна помош, што го чинела даночниот обврзник повеќе од 50 милиони фунти“, рече обвинителот.

Пратеничката Мел Страјд, која е државен секретар за Одделот за работа и пензии, рече дека е неизмерно горда на работата на истражителите за разбивање на оваа организирана криминална група.

„Мојата порака е едноставна – ако правите измама со бенефиции, го измамувате даночниот обврзник и ние ќе ве фатиме“, вели Страјд.

Бандата оперирала четири и пол години, помеѓу октомври 2016 и мај 2021 година, кога осомничените првпат биле уапсени.

Откако бил пуштен од притвор, обвинетиот Али побегнал назад во Бугарија. Во февруари минатата година, по соработката со бугарските власти, тој беше екстрадиран назад во Обединетото Кралство за да се соочи со правдата. Сите петмина обвинети ќе се појават за изрекување на пресудата во судот во мај.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.