Како што беше објавено наводно организаторите на протестот поради загриженоста да не дојде до дестабилизација во регионот решиле да се соберат и едногласно да протестираат пред Француската амбасада.

Објавил: Катерина Крстиќ | 22 октомври, 2019 10:22

Бугарски граѓани протестираа пред француската амбасада за поддршка на Македонија за ЕУ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк Фото: http://news.bnt.bg/

Бугарски граѓани синоќа протестираа пред француската амбасада во Софија против одлуката на Франција да го блокира почетокот на разговорите за членство во ЕУ со Северна Македонија, пренесува БНР.

Францускиот претседател Емануел Макрон во петокот одби да даде зелено светло на Македонија да започне разговори за пристапување во Европската унија и предводеше група водачи кои блокираа отворање разговори и со Албанија, и покрај загриженоста за кинеското и руското влијание на Балканот.

Како што беше објавено наводно организаторите на протестот поради загриженоста да не дојде до дестабилизација во регионот решиле да се соберат и едногласно да протестираат пред Француската амбасада.

Организаторите изразија загриженост за одложување на европската перспектива за предизвикување политички хаос во Република Северна Македонија и го повикаа Париз да ја преиспита својата позиција за Скопје поради ризикот од дестабилизација на регионот.

Меѓу демонстрантите беше и скулпторот и публицист Андреј Врабчев, кој им предаде изјава на бугарски јазик на француските дипломати во Софија, повикувајќи се на про-европската политика на Франција на Балканот.

„Сакаме обединета и силна Европа и веруваме дека срцето на Балканот, а тоа е Македонија, мора да биде дел од Европа. Границата меѓу Бугарија и Македонија треба да биде европска, т.е. „Таа треба да биде фиктивна“, рече тој.

За потсетување, францускиот претседател Емануел Макрон во четвртокот одби да даде зелено светло на Македонија да започне разговори за пристапување во Европската унија и предводеше група водачи кои блокираа отворање разговори и со Албанија, и покрај загриженоста за кинеското и руското влијание на Балканот, а во петокот кога беше закажан состанокот да продолжи и повторно да се отвори прашањето за проширување на ЕУ, тој си заминал.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Погребот на Маршалот не поминал без Службата за државна безбедност. Како што е веќе познатово јавноста, погребот наТито бил третиран како светски настан и на него присуствувале 100 важни гости.

ОТКРИЕНА ГОЛЕМА ТАЈНА НА СФРЈ: Во сандакот на Тито не било изложено неговото тело

Пред извесно време излезе навиделина долго чувана тајна од Југославија. Имено станува...

Не знам чија идеја е тоа. Видов дека Црна Гора и Хрватска го усвоија тоа. Јас сум против. Секој човек би сакал да има загарантирано слободно време. Но, можеш ти, ама немој да ме тераш мене, јас сакам да работам - истакна тој.

Вучиќ: Најдобро да не работиме ништо, а платите да бидат високи!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ  вчера пред јавноста истакна дека воопшто...

Од кабинетот на Павлопулос, рано утрово преку соопштение ги известија новинарите и медиумите дека „поради вирус на претседателот на државата Прокопис Павлопулос, денешните средби во претседателската палата нема да се одржат“, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчкиот претседател Павлопулос итно пренесен во болница

Претседателот на Грција Прокопис Павлопулос денеска бил пренесен во Центарот за кардиохирургија...