Бугарија до септември 1944 година беше на страната на силите на Фашистите

Објавил: Македонка Димкин | 1 јуни, 2023 9:12

БУГАРСКИ ИСТОРИЧАР ГИ ПОПАРИ СВОИТЕ СОГРАЃАНИ: Да не преминевме во антифашистичката коалиција границите на Југославија ќе беа до Софија!

Фото/Текст извор: ©Спутник

Соседните земји можеа да бараат бугарска територија доколку Бугарија не влезеше во антифашистичката коалиција за време на Втората светска војна, тврди бугарскиот историчар Нако Стефанов, пренесува Спутник

Како што потсети, Бугарија до септември 1944 година беше на страната на силите на оската во Втората светска војна, бидејќи во 1941 година дозволи германските сили да бидат стационирани на нејзина територија. Учествуваше и во задушувањето на отпорот во Југославија, а бугарската администрација беше формирана на територијата на денешна Македонија, Грција и Србија.

Но, како што тврди тој, доколку останеше на страната на силите на Оската и не се префрлише на страната на СССР, исходот од Втората светска војна за Бугарија ќе беше сосема поинаков.

Замислете Југославија и Грција, кои настрадаа за време на војната од фашистичка Бугарија, да се обединат – каде ќе минува границата? Можеби дури и на само 10 километри од Софија. „Не можам ни да замислам каква би била Бугарија денес“, рече тој.
Стефанов оцени и дека ваквиот расплет на настаните би бил катастрофа за Бугарија.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Правеа комеморација за сите Албанци убиени во Куманово. Цела сала, сите беа организирани. И никому ништо.

Вучиќ со слики од „Диво насеље“ порача: Ова е лицемерието на албанските власти кои држат предавања за европски вредности

Српскиот претседател Александар Вучиќ во гостување на РТС ги коментираше настаните...

Советничката на косовскиот министер за заедници и враќање, Ненад Рашиќ, истакна дека „Србите повторно го претвораат стратешкиот пораз во „небесна победа“.

Мистериозна рака“ која има влијание и врз Србите и врз Албанците го извлекла Милан Радојчиќ од Бањска

Косовската политичарка од редовите на српската заедница, Рада Трајковиќ изјави дека...