Министерот Османи веќе најави дека на владина седница ќе се разгледува дали Законот за здруженија треба да се испрати на проверка во Венецијанската комисија.

Објавил: Сара Петреска | 10 ноември, 2022 17:25

Бугарско МНР: Ги поддржуваме бугарските клубови, не очекуваат пресврт

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Софија ќе застане зад бугарските клубови во Македонија и доколку тие треба да ги променат своите имиња или доколку одлучат да ги задржат, а правдата да ја бараат на суд. 

Ова е ставот на бугарското МНР за Законот со кој се забранува здруженија во земјава да носат фашистички имиња. Според главниот експерт во бугарското министерството Жељазко Радуков бугарските клубови во Македонија ќе бидат затворени штом законските измени стапат на сила, но, како што вели, бугарската држава ќе ги поддржи во двата случаи. Од бугарското МНР немаат виски очекувања по најавите од македонска страна дека законот ќе биде испратен до Венецијанската комисија.

– Дали Венецијанската комисија може да го запре спроведувањето на законот – практично не, затоа што – пред се, одлуките на Венецијанската комисија се советодавни, а не задолжителни. Второ, одговорна влада, кога оди да бара мислење од Венецијанската комисија, тоа го прави во моментот кога законот сè уште е предлог закон, а не кога е веќе усвоен, вели Радуков.

Според академик Камбовски испраќањето закони на анализа во Венецијанската комисија не е новост, но, како што посочи, не верува дека оваа комисија ќе одобри формирање здруженија што шират омраза или нетрпеливост. Секој може да се бори за свои права, вели Камбовски, но без да ги загрози правата и слободите на другиот.

– Не верувам дека Венецијанската комисија ќе рече „може да формирате здруженија кои ќе шират национална омраза или нетрпеливост“. Тоа ниедна држава не го допушта во светот, тоа е во спротивност со сите меѓународни стандарди и норми. Можете да формирате какви сакате здруженија, но никој нема право од позиција на такво здружение да негира право или да загрозува права на другиот, изјави Камбовски.

Од ВМРО-ДПМНЕ и денеска ја повикаа власта да почне да го применува Законот за здруженија и партии и бараат да се затвори клубот Цар Борис, кој, велат, носи име на нацистички соработник.

Министерот Османи веќе најави дека на владина седница ќе се разгледува дали Законот за здруженија треба да се испрати на проверка во Венецијанската комисија.

Законските измени треба да стапат на сила од 16 ноември, а бугарските клубови „Ванчо Михајлов“ и „Цар Борис Трети“ ќе имаат 90 дена да се усогласат со одредбите од законот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Случајно или не, по само неколку дена од како Левица алармираше за катастрофалната состојба во некогашниот дом за деца и младинци, “Ранка Милановиќ”, ноќва во истиот избувна пожар.

ОД КАКО ЛЕВИЦА ОБЈАВИ ЗА ЛОШИТЕ УСЛОВИ СЕ ЗАПАЛИ ДОМОТ “РАНКА МИЛАНОВИЌ”

ОД КАКО ЛЕВИЦА ОБЈАВИ ЗА ЛОШИТЕ УСЛОВИ СЕ ЗАПАЛИ ДОМОТ “РАНКА МИЛАНОВИЌ” Додека СДС,...

Штотуку започна исплатата за стипендиите на студентите но само на тие што продолжуваат. Покрај тоа што беше ветено дека ќе се започне најпрвин со исплата на ланските

ВЛАДАТА И МОН ПОВТОРНО ГИ ИЗВИСИЈА СТУДЕНТИТЕ

После вчерашната ситуација во Студентскиот дом „Пелагонија“ каде што голем број...

Според неофицијални информации, МВР која правеше претреси во координација со Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, пронашла пари во кутии од цигари. Истите биле во кабините на полицајците. Службениците тврделе во судот дека кутиите биле подметнати.

Од вчеравечер, до утрово, уапсените беа во Кривичен суд. Тие негираат вина и сите тврдат дека парите им биле подметнати. До вчера на полноќ, освен полицајците, нема цариници кои се уапсени.

Обвинителството бара мерки за обезбедување присуство, а полициските службеници беа спроведени во Кривичен суд.

Се уште не се соопштени детали од надлежните институции. Првите информации се очекуваат од брифингот на МВР со новинари, кој треба да се одржи денеска.

Командир, заменик командир и осум полицајци уапсени на Табановце: најдени пари во кутии од цигари

Командир, заменик командир и осум полицајци вчера се уапсени на граничниот премин...