Особено би било тешко да се најде замена за гасот, што би довело до прекини во снабдувањето, пренесува Хина.

Објавил: Едмонд Бекири | 24 април, 2022 16:20

Бундесбанк: Забраната за увоз на руска енергија може да ја турне Германија во рецесија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Целосната забрана за увоз на руска енергија може да ја турне германската економија во рецесија, предупреди Бундесбанката, нагласувајќи дека ќе биде особено тешко да се најде замена за рускиот гас.

„Во сценарио кое ја интензивира кризата, реалниот бруто-домашен производ би паднал за нешто помалку од два отсто во споредба со 2021 година“, соопшти германската централна банка во редовниот месечен извештај.

Особено би било тешко да се најде замена за гасот, што би довело до прекини во снабдувањето, пренесува Хина.

Европската комисија испрати писмо до земјите-членки во кое објаснува дека компаниите од ЕУ можат да плаќаат за рускиот гас во рубли, само под одредени услови.

Според најавата на комисијата, доколку рускиот гас се плаќа во евра или долари кои потоа се конвертираат во руска валута, компаниите од ЕУ можеби ќе можат формално да избегнат кршење на санкциите кон Русија. 

Европска комисија Компаниите од ЕУ можеби ќе можат да работат околу барањето на Русија да добиваат плаќања за гас во рубљи без да ги прекршуваат санкциите доколку платат во евра или долари кои потоа се претвораат во руска валута. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Од почетокот на годината, во централна Африка, каде вообичаено се јавуваат мајмунски сипаници, се пријавени речиси 1.500 случаи и 70 смртни случаи.

СЗО: Мајмунските сипаници не се закана за глобалното здравје

Во моментов, мајмунските сипаници не претставуваат закана за глобалното здравје, соопшти...

Заедно! добива релативно мнозинство со 224 пратеници, Нупес – сојузот на левицата е на второ место со 149 пратенички места, според првите проценки.

Францускиот претседател Емануел Макрон нема да има апсолутно мнозинство во Националното собрание

Според сите први проценки на институтите за испитување на јавното мислење, францускиот...

Арктикот - местото на најбрзо затоплување на Земјата - веќе влезе во невидена состојба на „закана за глобалната климатска стабилност“.

СЕ ЗАКАНУВА НОВА ОПАСНОСТ ВО СВЕТОТ: Ќе имаме само уште 9 години нормален живот (ВИДЕО)

Арктичкиот морски мраз ќе исчезне околу 2029 година според сателитските слики, предизвикувајќи...