„Мене ми е ова Дежа ву. Jас се обидов во 2006-тата по средбата со бугарскиот премиер Станишев да проговорам за нашата заедничка иднина во ЕУ, врз основа на нашата заедничка историја и изразивме подготвеност за заедничко чествување на Св. Кирил и Методиј и Илинденското востание“, посочува Бучковски, дополнувајќи дека Заев „искрено се бори, од петни жили, за нашата европска иднина“.

Објавил: Стојче Бушин | 26 ноември, 2020 19:31

Бучковски: Мене ова со Бугарија ми е Дежа ву

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

„Не е во ред некој да биде „обвинет“ за распродажба на историјата кога во исто време, како што истакнува, искрено се бори за нашата европска иднина“, изјави поранешникот премиер Владо Бучковски за порталот „ТВ Нова“, застанувајќи во одбрана на премиерот Зоран Заев.

„Мене ми е ова Дежа ву. Jас се обидов во 2006-тата по средбата со бугарскиот премиер Станишев да проговорам за нашата заедничка иднина во ЕУ, врз основа на нашата заедничка историја и изразивме подготвеност за заедничко чествување на Св. Кирил и Методиј и Илинденското востание“, посочува Бучковски, дополнувајќи дека Заев „искрено се бори, од петни жили, за нашата европска иднина“.

Денеска поранешниот премиер и претседател на СДСМ, Бранко Црвенковски во јавно обраќање наведе дека го замрзнува членството во СДСМ и повика итно да се свика ЦО на партијата, оценувајќи дека тезите од интервјуто на премиерот Зоран Заев за БГНЕС предизвикаа и ќе предизвикуваат тешки и долгорочни последици за македонскиот народ и македонската држава.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

Истовремено, тој посочи дека не треба да се бојкотира пописот и не треба опозицијата да се заканува, со оглед на тоа што пописот е обврска на граѓаните.

Заев: Имаме капацитет за организирање на пописот кој ќе се случи на пролет, на безбеден и добро организиран начин според стандарди

„Ние имаме капацитет за организирање на оваа сложена операција, го проверивме на избори,...

Никогаш не зборувал отворено за неговите три деца - каква врска има со најстариот Данило, зошто е премногу заштитнички настроен кон својата ќерка Милица и како игра со најмладиот Вукан.

ИНТЕРВЈУ СО СРПСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Еве како Вучиќ ја слави Новата година и какви подароци купи за неговите деца

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, обично го гледаме сериозен и строг во неговите...

Владата проектира удвојување на економскиот раст, од просечна стапка од 2-2,5% во изминатите 10 години да се стигне до 4-5% раст во наредниот период.

Заев за македонското издание „Економист“: Градиме општество на здрави темели со стратешко планирање и искористување на сопствените ресурси

„Човечкиот капитал, квалитетот на секој поединец во својата област, дополнително...