Нападот врз полицијата на Косово и ЕУЛЕКС, како и сите акти кои водат кон ескалација на ситуацијата се неприфатливи, напиша вечерва министерот за надворешни работи Бујар Османи на својот фејсбук профил.

Објавил: Едмонд Бекири | 12 декември, 2022 5:29

Бујар Османи се огласи за состојбата во Косово

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Со голема загриженост ја следиме состојбата на северот на Косово.

Нападот врз полицијата на Косово и ЕУЛЕКС, како и сите акти кои водат кон ескалација на ситуацијата се неприфатливи, напиша министерот за надворешни работи Бујар Османи на својот фејсбук профил.

-Отстранувањето на сите барикади и воспоставувањето правна држава е императив.

Охрабруваме сеопфатно решение во согласност со  посредување, пишува во статусот на министерот Османи.

Ситуацијата на Косово и Метохија се интензивира, тензијата расте од час во час. Северот на Косово и Метохија сѐ уште е блокиран од граѓаните и полицијата. На премините Јариње и Брњак не можете да поминете ниту пеш, ниту со автомобил. Според последните информации, пукотници се слушнале во Рудар кај Звечан.

Се повеќе се собираат граѓани. Белградските медиуми јавуваат дека, наводно, детонации се слушнале и во Косовска Митровица. Околу 21 часот се слушна рафал од огнено оружје од правец на Звечани, што предизвика дополнителен страв кај жителите на оваа општина, која се наоѓа на северот на Косово и Метохија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Само неколку недели откако напиша статус во кој вели дека ќе даде се од себе во борбата против ВМРО-ДПМНЕ и луѓето блиски до партијата, Павле Богоевски вети дека ќе штрајкува со глад и гол и бос ќе седи пред Основниот суд во Скопје.

ПАВЛЕ БОГОЕВСКИ ЌЕ ШТРАЈКУВА СО ГЛАД ДОДЕКА НЕ СЕ ВРАТИ МИЈАЛКОВ ВО ЗАТВОР!

Не е лесно да се биде борец за правда во Република Македонија, но некој мора. Павле Богоевски...

Свети Климент Охридски е продолжение на духовната и хумана дејност на светите Кирил и Методиј за описменување на народот.

Честитка по повод празникот Свети Климент Охридски од Христијан Мицкоски

Дозволете ми во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ на граѓаните на Република Македонија...

Северна Македонија потпиша договор со ЕУ, на кој што стојат потписите на сите земји членки на Европската Унија, вклучително и потписите на нашите соседи Грција и Бугарија.

Заев: Нашиот македонски сон стана реалност

Нашиот македонски сон стана реалност ! Потпишавме договор со Европската Унија на македонски...