Овој процес е неповратен и не верувам дека динамиката за негова имплементација ќе може да се измести, изјави Османи.

Објавил: Рејхан Бајрами | 11 јануари, 2019 11:56

Бујар Османи : “Јас сум голем оптимист”

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

“Овој процес, нагласи Османи, е неповратен и не верувам дека динамиката за негова имплементација ќе може да се измести”.

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија, задолжен за европски прашања Бујар Османи, изјави дека политичките партии се обидуваат да направат инклузивен процес, кој е во финална фаза.

Разговорите и преговорите се во тек. Се обидуваме да направиме инклузивен процес.Јас сум оптимист, изјави денеска вицепремиерот за европски прашања Бујрам Османи, коментирајќи ги барањата на БЕСА за уставните измени, за чија финална фаза треба да продолжи расправата во Парламентот.
Овој процес е неповратен и не верувам дека динамиката за негова имплементација ќе може да се измести.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Фетаи очекува законот за обвинителството да се донесе во пет до дванаесет, можеби на 14ти септември оваа година, ден пред истекот на мандатот на СЈО

Фатиме Фетаи: Лично не сакам да ја сменат Катица Јанева!

Специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи во вчерашното гостување на 1ТВ во интервјуто...

Во емисијата „Само Вистина„ на Канал 5 вечерва беа гости Генералот Стојанче Ангелов и Љупчо Ристовски од ВМРО ДПМНЕ.

АНГЕЛОВ: “Македонија веќе влезе во НАТО” – Ристовски контра: “СО ЛАГА АГА НЕ СЕ БИДУВА”

Во вечерашната емисија „Само Вистина“ на Канал 5 дебатираа Генерал Стојанче Ангелов...

Исто така ќе се разговара за позитивниот извештај од ЕУ и ветувањето и гаранциите кои ги даде Германија дека Бундестагот во септември ќе даде позитивен сигнал за преговори со Унијата.

Започна седницата на Централниот одбор на СДСМ. КОГО ЌЕ СМЕТЕ МЕТЛАТА НА ЗАЕВ?

Пред малку во Охрид започна деветтата седница на Централниот одбор на СДСМ. Премиерот...