Од Армијата очекуваме многу, но државата сега знае тоа да го цени и да возврати. За нашата безбедност, вели министерката!

Објавил: Рејхан Бајрами | 29 ноември, 2020 13:57

Буџетот за одбраната за 2021 продолжува да расте, вели Шеќеринска!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Буџетот за одбраната за 2021 продолжува да расте, вели минситерката за Одбрана Радмила, Шеќеринска!

Таа вели дека за прв пат ја исполнивме една од обврските за земјите членки на НАТО од Самитот во Велс, повеќе од 20% од буџетот да биде наменет за опрема и модернизација!

Таа вели дека продолжува порастот за 0,2 % од БДП за да се достигне и вториот Defence investment pledge – 2% од БДП за нашата одбрана.

Од Армијата очекуваме многу, но државата сега знае тоа да го цени и да возврати. За нашата безбедност, вели министерката!

Став на партијата, на Владата, на претседателот Заев, но и државна позиција е дека македонската иднина е во Европската Унија, дека Македонците со својот македонски јазик чекорат напред кон Европа, кон просперитет и кон пријателство со сите соседи, вели Шеќеринска!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Економија

Заклучно со 27-ми април, сите податоци од регистарот се доставени до надлежните институции за натамошно постапување и до банките, кои имаат клучна улога како субјекти кои преземаат мерки за спречување на перење пари и финансирање тероризам.

Николовски: 90 проценти од правните лица го пријавиле вистинскиот сопственик во законскиот рок

Вкупно 69.284 субјекти, односно близу 90% од правните субјектите, во рамки на законскиот...

Министерот информираше за поддршката на Министерството за економија за компаниите од гостиварскиот регион и присуствуваше на почетокот на градежните работи на новата фабрика на компанијата „Алмеро“.

Бектеши: Во Гостивар ќе се реализираат нови инвестиции кои ќе отворат 500 нови работни места

Министерот за економија Крешник Бектеши неодамна беше во работна посета на општина...

​Делегација на германската фабрика „Гересхајмер", предводена од потпретседателот Оливер Бургел, одржаа работна средба со премиерот Зоран Заев на која беа презентирани плановите за инвестиции на компанијата во земјава.

„Гересхајмер“ денеска отвора фабрика во ТИРЗ Скопје 2, најавува и нова инвестиција

Германската компанија „Гересхајмер“ денеска официјално ќе отвори фабрика во Технолошко...

Министерот во емисијата појасни на кој начин е предвидено да се исплаќа финансиската поддршка во секторите кои што целосно се затворени, како и оние кои што се затворени со последната одлука на Владата од три недели.

Бектеши: Финансиската поддршка од Шестиот пакет мерки е реална, пари ќе добијат дејностите кои што се најпогодени

Финансиската поддршка од Шестиот пакет мерки е реална и предвидува поддршка за оние...