Ова не важи доколку патувате до некоја друга дестинација преку Турција и при тој трансфер не ја напуштат аеродромската зграда.

Објавил: Рејхан Бајрами | 25 декември, 2020 22:28

ВАЖНА ВЕСТ: Од понеделник во Турција се воведува задолжителен негативен ПЦР тест

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Од понеделник Турција воведува задолжителен ПЦР тест за сите странски државјани кои ќе престојуваат на нејзина територија!

Сите патници кои пристигнуваат авионски од 28 декември или од 30 декември преку воздушен пат, копнен и море ќе треба да покажат негативен тест за PCR не постар од 72 часа.

Ова не важи доколку патувате до некоја друга дестинација преку Турција и при тој трансфер не ја напуштат аеродромската зграда.

Исто така Владата на САД ќе побара од сите патници што доаѓаат од Велика Британија да покажат негативен ПЦР-тест во претходните два часа од моментот кога се качиле на авионот поради загриженост за новиот многу заразен вид коронавирус.

Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) денес објавија дека патниците од Велика Британија мора да бидат негативни ако сакаат да влезат во САД, објави „Ројтерс“!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Иако Европската Комисија има поинаков став за конкретните вакцините, Мицотакис сепак вели дека тие остануваат на нивната позиција да ги признаат и тоа пред сѐ се однесува на руската вакцина, поради тоа што очекуваат туристи од Русија.

Грција ќе дозволи влез на туристи вакцинирани и со руската и кинеската вакцина

За летната сезона, Грција ќе дозволи влез на туристи кои се вакцинирани и со руската...

Границите на Грција за државјани на трети земји, меѓу кои и за македонските државјани се затворени речиси 15 месеци, откако лани, за време на првиот карантин во март, беше воведена одлуката, а оттогаш континуирано се продолжува.

Границите на Грција остануваат затворени за македонските државјани до 14 мај

Одлуката на грчката Влада за привремена затворање на копнените граници и забраната...

Брнабиќ потсети дека тие 20.000 вакцини беа доставени пред три недели, додавајќи дека Србија има доволно вакцини и дека доколку е потребно ќе продолжи да биде отворена за поддршка на пријателите и партнерите во регионот.

Брнабиќ: Србија и донираше на Македонија 13.000 дополнителни вакцини „Спутник В“

Српската премиерка Ана Брнабиќ вчера соопшти дека Србија и донирала дополнителни...

Бројот на дневни случаи во Турција достигна над 63.000 на 16 април, пред да падне нагло под 39.000 во неделата, додека дневната бројка на смртни случаи остана над 300 во текот на изминатата недела.

Турција од четврток целосно се затвора

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган воведе „целосно затворање“ на национално...