Беа убиени скоро двесте луѓе, илјадници беа повредени, а штетата се проценува на неколку милијарди долари. Видео за градот е објавено еден месец подоцна.

Објавил: Рејхан Бајрами | 5 септември, 2020 10:21

ВАКА ИЗГЛЕДА БЕЈРУТ ЕДЕН МЕСЕЦ ПО КАТАСТРОФАТА: Експлозијата го уништи градот и уби речиси 200 лица(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк Foto: EPA / Thibault Camus

Силна експлозија го потресе пристаништето во либанскиот главен град на 4 август.

Беа убиени скоро двесте луѓе, илјадници беа повредени, а штетата се проценува на неколку милијарди долари. Видео за градот е објавено еден месец подоцна.

Пред точно еден месец, се случи трагедија во Бејрут, кога загинаа околу 190 лица, а околу 6.500 беа повредени. Уништени се стотици куќи и автомобили, искршени се прозорци во многу населби, а повеќе од 300 000 луѓе останаа без покрив над главата.

По протестите и политичкиот притисок, премиерот Хасан Диаб и целата либанска влада поднесоа оставки.

Се претпоставува дека трагедијата се случила поради експлозија на 2.750 тони амонијак-нитрат – хемиска супстанца, која била складирана во пристаништето без да се преземат мерки на претпазливост.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

„Тоа ќе биде вистинска снежна бура, Армагедон, снежна апокалипса“, рече метеорологот на приватната станица Фобос, Евгениј Тишовец, пренесува руската новинска агенција Риа Новости.

ДОАЃА ЦРН ВИКЕНД ВО РУСИЈА: Се очекуваат обилни врнежи од снег – граѓаните стравуваат од најлошото

Москва во средата ги започна подготовките за рекордни врнежи од снег во текот на претстојниот...

Германската метеоролошка служба ДВД апелираше до граѓаните да останат дома, а властите им помагаа на бездомниците засолнувајќи ги во топлите засолништа, пренесе АП.

СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Повеќе од 200 сообраќајки, железничките не работат- ХАОС на улиците!

Снежна бура и силни ветрови ги погодија северна и западна Германија денес, што предизвика...

Невремето од североисток се очекува во вторник да донесе меѓу 30 и 60 сантиметри снег во областа Њујорк.

Снежна бура ја погоди Америка: Вонредна состојба во Њујорк, издадени бројни предупредувања(ФОТО)

Силна снежна бура го погоди североистокот на Соединетите држави, нарушувајќи го животот...

Податоците од Министерството за здравство покажуваат дека од 850 легла во одделенијата за интензивна нега наменети за пациенти со корона, 843 се моментално зафатени.

Колапс во Португалија- Уште 7 слободни кревети на интензивна нега: Пациентите се транспортираат на островите

Португалското Министерство за здравство предупреди дека уште седум кревети за пациенти...