Тоа беше лет за обука за идните пилоти и морнари за време на борбената обука. Авионот го управувал искусен пилот од 2-ра класа со 700 часа лет.

Објавил: Перо Милчин | 26 септември, 2020 23:46

ВАКА ПАДНА АВИОНОТ ВО УКРАИНА: Погледнете што претходеше на несреќата во која животот го загубија 26 лица(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Авион АН-26 со 27 лица се урна во петокот вечерта, на 25 септември, во близина на Чугјево во регионот Карков.

Трагедијата се случи на растојание од скоро 2 километри од воениот аеродром.

Тоа беше лет за обука за идните пилоти и морнари за време на борбената обука. Авионот го управувал искусен пилот од 2-ра класа со 700 часа лет.

Мрежата известува дека меѓу загинатите е и Александар Скочков, синот на Игор Скочко, кој почина на 14 јуни 2014 година во близина на Луганск.

Во авионот АН-26 имало 27 лица. Авионот имал исто така и 7 члена на екипажот.

18:50 Започнаа летовите за обука. Авионот го управуваше пилот инструктор, а кадетите се вртеа на десното седиште покрај него со цел да се здобијат со вештини за пилот и пилот.

20:38 часот авионот поминал дел од трасата. Пилотот известува кај контролорот на летање за откажување на левиот мотор.

20:40 часот пилотот бара дозвола да слета.

20.45 часот Авионот ја губи контролата за време на приближувањето кон аеродромот и се сруши во близина на автопатот во близина на Чугуево.

Двајца питомци излетаа од авионот пред да се сруши. Тие биле хоспитализирани и се наоѓаат во тешка состојба. Еден од преживеаните се здобил со околу 90 проценти изгореници, другиот бил повреден, но бил свесен и можел да зборува.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Туристички автобус со 65 патници минувал преку пругата на 80 километри источно од Бангкок, кога возот налетал.

ВОЗ УДРИ ВО АВТОБУС ПОЛН СО ТУРИСТИ : Најмалку 17 мртви во страотна несреќа во Бангкок(ФОТО, ВИДЕО)

Најмалку 17 лица загинаа рано утрово во судир на воз и автобус во централниот дел на...