Инаку, Горјачев ова го прави секоја година на Денот на трезноста според Руската православна црква, почнувајќи од 2006-та. Сепак, изминативе години користел „поблаги методи“, како надлетување на градот со икона на Пресвета Богородица од 19. век, за која се верува дека лечи од алкoxoлизам и други зaвиcнocти.

Објавил: Валерија Петрова | 17 септември, 2019 11:54

ВАКА СЕ ЧУВА НАРОДОТ ОД ПОРОЦИ: Руски свештеник попрска град со света вода – од авион

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Вакво нешто има само во Русија – во градот Твер руски свештеник го попрскаа градот со света вода, со цел да го прочисти од пороци.

Прво напамет ви доаѓа дека свештеникот одел од куќа на куќа, но не е така.

Рускиот отец Александар Горјачев градот го освети на побрзиот начин – од авион, попрскувајќи вкупно 70 литри осветена вода, со цел да го ослободи од алкoxoлизам и блyд.

Инаку, Горјачев ова го прави секоја година на Денот на трезноста според Руската православна црква, почнувајќи од 2006-та. Сепак, изминативе години користел „поблаги методи“, како надлетување на градот со икона на Пресвета Богородица од 19. век, за која се верува дека лечи од алкoxoлизам и други зaвиcнocти.

„Сакам моите молитви да го заштитат градот од сите неволји, нecpеќи и општествени проблеми“, изјавил пред летот, додавајќи дека неговите методи делуваат:

„Еден човек го имаше видено нашиот авион додека прелетувал над него и во истиот момент ѝ рекол на сопругата дека ќе го остави алкoxoлот. И навистина тоа го направи“.

 

 

Свештеникот е убеден и дека сите физички проблеми имаат духовна причина:

„Секоја болecт ја предизвикуваат виpуcи, а виpуcите се дeмoни. Затоа секоја болecт е, пред сѐ, духовна болecт“.

Што се однесува до потсмевот со кој често е гледан во јавноста, отец Горјачев тоа не го спречува:

„Смејте се ако морате, ќе живеете подолго. Но, на што се смеете? На нашите обиди да помогнеме луѓето да се излечат и да ги остават алкoxoлот, дpoгата и блyдoт? Нека се смеат, тоа нема да нѐ спречи да си ја работиме работата“, додава тој.

Твер е град на северозападниот европски дел на руската федерација и едн од 5 гратски округа во Тверската област. Во едно е и административен цетар на Тверската област. Тој е еден од најстарите руски градови основан во далечните 1135 година. Се наоѓа на обалата на реката Волга на место каде во неа се вливаат реките Тимок и Тверца, на окулу 160 км северозападно од Москава.

По пописот на население во 2010 во градот живееле 403.606 жители. Вкупната површина на градскиот округ е 152,2 км². Твер е најголем град на областа и важен културен, привреден и научен центар. Од 1931 до 1990 градот го носел името Калињин по некогашниот револуционер Михаил Калњин.

Градот Твер е сместен во делот на текот на реката Волга. Лежи на важната собраќајна раскрсница на друмскиот и железничкиот правец кој ги поврзува Москва и Санкт Петерзбург. Се наоѓа на окулу 135 км северозападно од Москва и 485 км југоисточно од Санк Петерзбург. Гратската територија лежи на надморска висина измеѓу 124 и 147 метри. Реката Волга го дели градот на два дела. Волга тече низ Твер од запад кон исток, и го дели историскиот дел на градот од новото население на левата обала. На гратската територија во Волга се влева и нејзината притока на Тимок и Тверца.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Американските астронаутки Кристина Кох и Џесика Меир влегуваат во историјата, а се очекува дека мисијата ќе трае пет и пол часа.

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА НАСА: Кристина Кох и Џесика Мејр се првите астронаутки кои прошетаа во Вселената!

Кристина Кох и Џесика Мер ова утро беа дел од историската прва прошетка во вселената...

Албанската државната полиција информираше дека вратени се сто државјани на Албанија во Тирана од три земји членки на Европската Унија.

Депортирани над 100 Албанци од Франција, Белгија и Германија!

Албанската државната полиција објави дека вратени се сто државјани на Албанија во...

Жената од силниот удар падна на шините, ја изгуби свеста и остана да лежи, но во меѓувреме пристигнуваше возот.

ДРАМА НА ЖЕЛЕЗНИЦА: Mаж се онесвести и турна жена директно на шините – ПРИСУТНИТЕ ВО ПАНИКА

Драма на железница во Америка. Маж се онесвести додека чекаше воз, но при падот ја турна...

Семејството Коркут кое живее во потполно изулирано планинско место во село во Турција. Поради тоа девојчето Гамизе не можело да оди во градина, но нејзиниот татко Рамазан цврсто одлучил дека тоа нема да биде така и со училиштето.

СЕ ЗА ЌЕРКАТА: За да може да оди на училиште, тато и изгради пат!

Овој грижлив татко решил на своето дете да му обезбеди нормално одење на училиште. Семејството...