Имено, како што истакна Зоран, тоа утро изгледаше како и секое друго и никој не можеше да помисли дека токму тој ден, 6 декември 2020 година, во недела, Џеј ќе не напушти.

Објавил: Сара Фемина | 10 декември, 2020 7:00

ВАКА ЏЕЈ ГИ ПОМИНА ПОСЛЕДНИТЕ МОМЕНТИ ВО СТАНОТ: Потоа ги затвори очите и не напушти засекогаш!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Легендарниот пејач Џеј Рамадановски почина пред два дена на 57-годишна возраст, а неговиот долгогодишен пријател, клавијатуристот Зоран Јагодиќ Руле откри што се случило кобното утро.

Имено, како што истакна Зоран, тоа утро изгледаше како и секое друго и никој не можеше да помисли дека токму тој ден, 6 декември 2020 година, во недела, Џеј ќе не напушти.

 Тоа утро, Џеј се разбуди околу 10 часот, неговата пријателка Андријана и помошничката Дара беа во станот со него. Андријана отишла во продавницата околу 14 часот, а Џеј ја замолил Дара да ја проветри својата соба додека спие, за да можат да ручаат. После тоа, го најдоа починат, ги затвори очите и не напушти засекогаш, рече Руле.

Џеј Рамадановски беше роден на 29 април 1964 во Белград и е српски пејач. Потекнува од ромско семејтво од Ресен, Македонија.

Џеј Рамадановски потекнува од ромско семејство од Ресен, Македонија.

Детството го поминува во Белград со својата баба по мајка. Пристапува кон малолетничка деликвенција за што е приведуван и дел од младоста ја поминува во воспитно поправен дом за малолетници каде изучува авто-лакерски занает. По одслужувањето на воениот рок, кратко време работи во фабриката за трактори и комбајни Змај. Повторно се враќа на животот на улица и ситниот криминал. Сепак започнива хонорарно да биде ангажиран како пејач на локални и индивидуални ромски веселби, кога неговата дарба ја воочува Марина Туцаковиќ.

Својата популарност ја стекнал кон крајот на 80-тите години на 20 век, главно на просториите на Југославија и Србија. Прв забележителен настап има на меѓународниот саем на музика МЕСАМ 1987 година кога го освојува второто место на жирито и истовремено трета награда на публиката.

Врвот на популарноста го достигнува во почетокот на 90-тите години кога ги снима своите најпопуларни албуми, истовремено со контронтроверзни националистични текстови за време на војната во поранешна Југославија.

Со својата поранешна сопруга Нада има две ќерки Ана и Марија. Живееше во Белградската населба Дорќол.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

А Харолд К.по потекло од Виена, кој живеел во Загреб, претходната ноќ ги задавил своите три деца, близнаци, момче и девојче, кои имале 7 години, и четиригодишен син!

(ФОТО)Ова е таткото монструм кои утрово си ги уби своите деца во Загреб

Oва е татко осомничен дека ги убил своите три малолетни деца во Загреб! А Харолд К.по...

Таа својот потпис го стави на илјадници стихови кои преточени во музика прераснаа во врвни хитови од рок, поп и фолк жанровите во времето на екс југославија до денес.

Почина Марина Туцаковиќ: Најпознатиот текстописец на Балканот ја загуби борбата за живот

По долга борба со ракот на дојка, во 68 година од животот почина Марина Туцаковиќ. Нејзината...

Како новинар, известувал од војните во Авганистан, Бејрут, Чеченија, Заир, од ирачко-иранската војна, за време на војните во поранешна Југославија.

Почина Мирослав Лазански, амбасадор на Србија во Русија

Српскиот аналитичар, писател, новинар и воено политички коментатор, Мирослав Лазански,...

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов присуствува на погребната церемонија на загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ.

Шилегов му оддаде почит на загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ

Градоначалникот Петре Шилегов му оддаде почит на загрепскиот градоначалник Милан...