Вкупно се аплицирани 800.168 дози вакцини, а ревакцинирани се 318.900 граѓани.

Објавил: Владо Марин | 23 јули, 2021 19:14

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација.

Вкупно се аплицирани 800.168 дози вакцини, а ревакцинирани се 318.900 граѓани.

Вчера вкупно се вакцинирале 19.274 граѓани.

Прва доза вакцина вчера примиле 6.385 граѓани.

✅ 62% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина.
✅ 59% од населението над 65 години имаат примено барем една доза вакцина.
✅ 54% од населението над 60 години имаат примено барем една доза вакцина.
✅ 44% од населението над 50 години имаат примено барем една доза вакцина.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Речиси половина од активните случаи на ковид-19 се во Скопје, покажуваат последните статистики на Министерството за здравство.

Над 13 000 активни случаи на корона, најмногу во Скопје и Тетово

Во Скопје има речиси 6 000 активно болни од ковид-19, што е близу половина од вкупниот број...

Тој додаде дека пунктот за вакцинација на факултетот „Кирил и Методиј„ е отворен за младите помасовно да се вакцинираат бидејќи тие често се изложени на ризични контакти

Веројатно третата доза ќе биде потребна за сите граѓани, вели Филипче

Пред да донесеме било каква одлука во очекување сме на клиничките студии кои ги прави...