Но според коментарите на социјалните мрежи, хронично болните граѓани изреволтирани оставаат коментари дека со месеци не можат да добијат термин за вакцини, а додека пак граѓани кои се под 30 годишна старосна граница се вакцинираат без проблем и објавуваат фотографии на социјаните мрежи.

Објавил: Перо Милчин | 23 мај, 2021 11:48

Вакцинацијата се одвива непречено, прво се вакцинираат пријателите па хронично заболените лица

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата.

Вкупно се аплицирани 259.577 дози вакцини, а ревакцинирани се 38.806 граѓани.

Вчера вкупно се вакцинирале 4.148 граѓани, извести министерот Филипче.

Прва доза вакцина вчера примиле 4.123 граѓани.

Бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 398.243 граѓани.

Со последните бројки 45,7 % од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина, вели Филипче!

Со последните бројки 39 % од населението над 65 години имаат примено барем една доза вакцина.

Пријави се на vakcinacija.mk бидејќи тоа е најлесниот и најбрз пат до термин за вакцинација.

Но според коментарите на социјалните мрежи, хронично болните граѓани изреволтирани оставаат коментари дека со месеци не можат да добијат термин за вакцини, а додека пак граѓани кои се под 30 годишна возраст се вакцинираат без проблем и објавуваат фотографии на социјаните мрежи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Скандал

Појасен доказ и показател за тоа како се местат тендери, за фирми блиски до СДСМ, нема. Појасен показател како се испумпуваат народните пари, нема. Појасен показател од ова, дека ЈП на Град Скопје и нивните директори тонат во криминал, нема.

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов и Весковски наместиле тендер тежок 300.000 евра?

Димче Арсoвски, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, вчера обвини за скандал и криминал во кој,...

Ваквиот прекин беше предизвикан од неколкумина поединци кои на крајно некоректен и насилнички начин го блокираавлезот на винарницата и со тоа им попречија на над 200 вистински лозари кои денеска беше планирано да го предадат своето грозје во „Тиквеш“.

„Тиквеш“ е принуден да го прекине откупот поради блокада од страна на поединци кои манипулирале со квалитетот на грозјето

И покрај тоа што „Тиквеш“ е единствената винарница во земјава која оваа година дефинираше...

Имено, обвинителката Лиле Стефанова била должна во истрагата да го сослуша осомничениот Никола Груевски.

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ВО СЛУЧАЈОТ „ПЛАЦЕВИ НА ВОДНО“ Обвинителката Стефанова се служи со фалсификувана изјава на Никола Груевски

За да не ѝ пропадне обвинението за „Плацеви на Водно“, зашто во истрагата не е сослушан...

Во моментов се отстранува платформата и опремата на плажата „Куба Либре“, која долги години важи за една од најубавите не само во Охрид, туку и пошироко. Активностите се одвиваат под силно полициско обезбедување, но без проблеми.

ФОТО: Започна отстранувањето на платформите на најатрактивните плажи на Охридското крајбрежје

Утрово започна отстранувањето на платформите и урбаната опрема на најатрактивните...