Ние се бориме на глобално ниво со целосно непознат непријател.

Објавил: Рејхан Бајрами | 7 април, 2020 20:33

ВАКЦИНА ОД СФРЈ МОЖЕ ДА БИДЕ УБИЕЦ НА КОРОНА: Др. Радосавлјевиќ откри што југословенската медицина знаеше за вирусите!

Фото/Текст извор: © Foto: Printscreen, Profimedia kurir.rs магазин.мк

Повеќе од 30 центри ширум светот во моментов работат на пронаоѓање на вакцината против вирусот САРС-СОВ2, а единственото нешто што е познато засега е дека вирусот има прилично фиксна структура, која ја пронајдоа заеднички научници од САД и Кина.

Ова значи дека нејзината генетика не се менува како што е случајот со сезонскиот грип и дека вакцината против вирусот корона, како што е сипаниците, би обезбедила заштита подолг период.

Ако се испостави дека се во право тимовите кои се обидуваат  со be-se-ze вакцина да се борат против корона вирусот, кај нас во Србија , каде таа вакцина е задолжителна од времето на Тито, може би можела да помогне, но за сега никој не може тоа да го тврди, вели примариус др. Радосабјевиќ.

Бидејќи САРС-СОВ2, и покрај тримесечните напори на научниците ширум светот, сепак е „непрочитана книга“, примариус д-р Татјана Радосавjeвиќ, пулмонолог вели дека сега најдоброто нешто што може да се направи против нова зараза е социјалното раздвојување.

Кој е минималниот оптимизам дека вакцината, првенствено што се користи против туберкулоза, може да помогне?

– Оваа вакцина се користи и за рак на мочниот меур. Знаеме дека реакциите на ракот на мочниот меур и вирусот се многу слични. Ова дава надеж дека вакцина, чија употреба експериментално започна во 19-та година во Австралија, може да помогне.

Бидејќи САРС-СОВ2, и покрај тримесечните напори на научниците ширум светот, сепак е „непрочитана книга“, примариус д-р Татјана Радосавjeвиќ, пулмонолог вели дека сега најдоброто нешто што може да се направи против нова зараза е социјалното раздвојување.

Три и пол месеци по епидемијата е објавена во Кина, многу останува непознато.

– Ние се бориме на глобално ниво со целосно непознат непријател. Не знаеме зошто некои луѓе кои биле во директен контакт со лошото заболување 19 не се заразиле, зошто други развиваат толку тешка форма на болест, не знаеме ни колку долго може да трае болеста, а камоли дали ќе се случи. 

Како можат да се објаснат новите заболени 19 случаи на веќе излекувани пациенти во Кина?

„Тие се заразуваат и други слоеви на корона вируси. Досега се откриени повеќе видови на слоеви, поточно два во Кина.

Зошто вирусот корона е толку агресивен кон белите дробови?

– Не е единствениот вирус што го „сака“ ткивото на белите дробови. И H1N1, што предизвика пандемија во 2009 година, многу често предизвикува акутна слабост на белите дробови. Се врзува за благородно ткиво на белите дробови, на алвеолите, создава воспаление кое напредува брзо и зафаќа голема површина на белите дробови. Поради ова, постои недостаток на кислород во белите дробови, како и во другите органи, а овие пациенти се прикачуваат на респираторот поради синдром на акутна респираторна дистрес (ARDS).

Која е поентата кога пациент кој е позитивен на третман на коронарна нега треба да побара помош во случај на влошена состојба?

– Најдобар параметар е брзото дишење и неможноста за дишење. Еден нормално вдишува од 12 до 16 пати во минута, а кога белите дробови ќе почнат да пропаѓаат, првиот знак е брзото дишење. Секој може едноставно да смета. Секој што има 25-30 здив во минута, треба веднаш да оди во болница.

Дали секој таков пациент е кандидат респиратор?

– Пациентите се закачуваат на респираторот кога здивот им забрзува на 30 до 40 во минута. Постојат два вида механичка поддршка, едната што вклучува интубација, а другата, помалку инвазивна, кога машината всушност го регулира дишењето со притисок.

И колку е доверливо мерењето на концентрацијата на кислородот?

– Тоа е добар параметар. Ако концентрацијата на кислород, измерена од прстот, падне под 90 проценти, тогаш се смета приложување на респиратор. Во Италија, која сега бележи пад на пациенти на север, но инфекцијата се шири на југ, се предлага лекарите да го тестираат населението дома и да носат пулмонален оксиметар, бидејќи можат да проценат кој ќе ја развие болеста.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

Ако погребот како масовен собир е забранет и се прави под специјални услови, кај нас такви настани нормално се случуваат, нема контрола, дури и се кажува дека болеста се проширила таму.

ПАНОВСКИ: Нема казни за масовните собири, нема контрола и затоа сме на ова дереџе!

Вечерва во „Само вистина“ на Канал 5, гостин беше д-р Никола Пановски! Според Пановски,...

-Кога го испраќавме татко ми во операционата сала, тој беше преплашен, целата таа ситуација беше многу емотивна.

СРЦЕТО НА ЕМИЛИЈА СЕГА ЧУКА ВО ИВАН: Ова е човекот кој ја издржа првата трансплантација на срце во Македонија!

 -Се ни е како во сон, уште не можеме да сфатиме дека ова навистина се случува. Настаните...

Салата беше полна и нормално дека имаше позитивни реакции. Прво неколку секунди сите молчеа, а потоа се слушна ракоплескање, воодушевување, а имаше и по некоја солза.

Интервју со проф.д-р Сашко Јовев, кој ја водеше првата трансплантација на срце во земјава: Имаше солзи, почекавме неколку минути и ракоплескавме!

Кога сѐ беше завршено требаше да почекаме неколку моменти за да зачука срцето. Реагиравме...

Меѓу првите воведовме рестрикции, препораки. Од друга страна, МВР - конкретно техничкиот министер Чулев самиот изјавува на медиумите дека не сака да казнува.

МАНЧЕВСКИ: Оваа Влада добро се справи со Ковид 19!

Министерот за администрација и информатичко општество, Дамјан Манчевски во вечерашното...