Додека пандемијата „Ковид 19“ ја мачи Австралија, ние внимателно ќе ги следиме симптомите кај сите учесници во овој експеримент.

Објавил: Едмонд Бекири | 2 април, 2020 15:28

ВАКЦИНА СТАРА ЕДЕН ВЕК УБИВА КОРОНА? Австралијанците ги тестираат луѓето со вакцина против туберколоза!

Фото/Текст извор: ©информер.рс магазин

Дали храбриот експеримент од Австралијците ќе го спаси светот од најголемата зараза во последните 100 години? Научниците спроведуваат тестови на 4.000 здравствени работници со вакцина против туберкулоза.

Лидерот на проектот, д-р Тирдропс, вели дека за овој вид тестирање треба една година, но дека тие успеале да го спроведат за само три недели.

– Значи вакцината BCG е создадена пред околу 100 години и се користи ширум светот за да ги заштити луѓето од туберкулоза.

Во ова испитување беа избрани случајно повеќе од 4.000 здравствени работници. Некои ќе ја примат вакцината, додека други во текот на следните неколку месеци – вели докторот, додавајќи:

– Додека пандемијата „Ковид 19“ ја мачи Австралија, ние внимателно ќе ги следиме симптомите кај сите учесници во овој експеримент и се надеваме дека вакцината БЦГ ќе ја намали сериозноста и времетраењето на болеста, така што ќе можеме да ги вратиме нашите здравствени работници многу побрзо, според него, се одвива многу добро.

– Веќе имавме 500 учесници на првите тестови и слушаме дека нашите колеги ја применуваат истата практика во странство. Веќе има тестирање во Холандија, а слични примери имаме и во Германија, Данска, Велика Британија, мислам, дури и во Соединетите држави.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Претходно, Владата на Црна Гора донесе одлука да ги отвори границите на својата земја за девет држави, меѓу кои не е Србија.

СРПСКИ КОНТРАУДАР НА ОДЛУКАТА НА ЦРНА ГОРА: Забрането слетување на “Монтенегро ерлајнс” во Србија!

Врз основа на реципроцитетот, Дирекцијата за цивилно воздухопловство донесе мерка...

Тој рече дека „Ковид-19“ се шири брзо, особено во средини како што се старечки домови.

Директорот на СЗО порача: Корона вирусот е 10 пати посмртоносен од епидемијата свински грип во 2009 година!

Вирусот на корона е десет пати повеќе смртоносен од епидемијата на свински грип во...

„Целата одговорност за спроведување на полицискиот час е моја“, цитираше Саул за турскиот дневен весник Сабах.

Турскиот Министер за внатрешни работи ПОДНЕСЕ ОСТАВКА: Цела одговорност е моја, се повлекувам од функцијата!

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу денеска на Твитер објави дека...

Данска е една од првите европски земји што воведе мерка за затворање на училиште пред еден месец, јавува Би-Би-Си.

Данска ги враќа децата во училиштата: Премиерката тврди дека не сакаат земјата да биде затворена повеќе од што треба!

Од среда, 15 април, во Данска ќе бидат олеснети некои мерки за борба против епидемијата...