Според порталот Индекс, вакцините ќе се чуваат во Институтот за јавно здравје, од каде ќе бидат транспортирани во други окрузи.

Објавил: Мирко Бачиќ | 26 декември, 2020 13:18

ВАКЦИНИТЕ ПРОТИВ КОРОНА ПРИСТИГНАА ВО ХРВАТСКА: Ќе се чуваат во Институтот за јавно здравје, а еве кога ќе започне вакцинацијата

Фото/Текст извор: ©магазин.мк магазин.мк

Првите 9.750 дози вакцина Фајзер-Бионтек против коронавирус пристигнаа во Хрватска во шест часот утрово, јавија хрватските медиуми.

Според порталот Индекс, вакцините ќе се чуваат во Институтот за јавно здравје, од каде ќе бидат транспортирани во други окрузи.

Во недела наутро, првиот човек во Хрватска ќе ја прими вакцината. Домот за стари лица и изнемоштени лица во Трежњевка во Загреб чека потврда дека ова ќе биде нивни штитеник.

Во Дубровник, првата доза ќе ја примат здравствените работници.

155 дози од вакцината пристигнуваат во Шибеник. Кампањата започнува денес, а освен постери и видеа, предвидени се и јавни вакцинации на познати лица!

Прво, се планира вакцинација на вработените и корисниците на домови за стари лица и здравствени работници, потоа лица постари од 65 години и сите лица со хронични заболувања и на крај целото население.

Хрватска нарача 5.905.000 дози на вакцина. Вакцинацијата започнува утре во сите земји на ЕУ!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Пред утрешниот состанок меѓу Меркел и премиерите на 16 федерални покраини за ограничувачки мерки, канцеларката рече дека основните училишта, градинки, фризери и малопродажба треба да имаат приоритет во олеснувањето на мерките.

АНГЕЛА МЕРКЕЛ: Заклучувањето на Германија ќе трае до крајот на февруари

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека заклучувањето во Германија...

Холандската национална телевизија објави дека владата ќе одржи прес-конференција подоцна во текот на денот, на која ќе објави продолжување на ноќниот полициски час.

ХОЛАНДИЈА ГО ПРОДОЛЖУВА НОЌНИОТ ПОЛИЦИСКИ ЧАС: Останува на сила до 2 март

Холандската влада ќе го продолжи ноќниот полициски час воведен поради ковид 19 до 2...

Тој исто така најави дека поради епидемиолошката состојба пописот планиран за април годинава ќе се одложи.

ХРВАТСКИ ДЕМОГРАФ ОБЈАСНИ: Имаме најголем број на смртни случаи од Втората светска војна

Професорот Иван Чипин од Катедрата за демографија на Економскиот факултет во Загреб...

Освен шверц на цигари и нафта, контроверзниот црногорски моќник Миодраг Дака Давидовиќ веќе подолго време работи и во областа на набавка и дистрибуција на големи количини на оружје и воена опрема за кои има оперативни податоци што треба да се пласираат на пазарите на земјите под меѓународно ембарго.

Дилер со оружје, инвеститор во Македонија: Дака нелегално ги снабдувал со оружје земјите под санкции

Контроверзен моќен човек на Црна Гора е под сомнение дека се справил со недозволен...