Сето ова ми личи на гладијаторска арена во модерни услови...

Објавил: Рејхан Бајрами | 21 септември, 2019 20:40

ВАНКОВСКА: Фрчкоска како Фрчкоски… И што е тука за чудење? Очекувавте нешто друго?

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Професорката Билјана Ванковска на социјалните мрежи напиша статус во која вели дека не и е јасен овој феномен на медиумизација на истражни/судски процеси во Македонија.

Фрчкоска како Фрчкоски… И што е тука за чудење? Очекувавте нешто друго?

Инаку, не ми е јасен овој феномен на медиумизација на истражни/судски процеси. Со години ТВ студијата се претворија во судници, а адвокати, судии и обвинители во јавни личности, па и интелектуалци. Јавноста има легитимен интерес, но таа не е судија. Или по улици или по медиуми, најмалку во судница, пишува Ванковска.

Сето ова ми личи на гладијаторска арена во модерни услови…

Билјана Ванковска е член е на уредувачки одбори на повеќе реномирани меѓународни научни списанија (International problems, Journal of International Relations and Development, European Perspectives, Human Security, Res Militaris).

Билјана Ванковска е доктор на политички науки, редовна професорка и раководителка на после дипломските студии по Мир и развој на Филозофскиот факултет во Скопје. Професор е и на Европскиот мировен универзитет во Шлајнинг, Австрија. Активна во невладиниот сектор и е јавен заговарач РЕКОМ – Регионална комисија за утврдување на фактите за воените злосторства на територијата на бивша Југославија од 1991-2001.

Објавено повеќе книги и 100-тина научни статии и поглавја на повеќе странски јазици. Колумнист и соговорник на медиумите во Македонија и надвор од неа. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Инаку сега, шега на страна ,,БРАКОТ,, на реисот Сулејман Реџепи e присилен! Една од причините за овој  ,,брак,, e понижување пред Бајрам, што е и направено...

Буревесник: РЕИСОТ РЕЏЕПИ БИЛ ПРИСИЛЕН НА БРАК ГО МЛАДАТА ЕМИНЕ?

Новинарот Зоран Божиновски, новинар и уредник на Буревесник, вчера на својот официјален...

Одамна немам просведочено цинизам и арогантност на прес-конференција кон новинарски прашања, како денеска на пресот на министрите Ангеловска и Бектеши, особено од министерката за финансии.

Јаневски: Министерката Ангеловска е арогантна и цинична кој се потсмева на прашања од новинарите!

Одамна немам просведочено цинизам и арогантност на прес-конференција кон новинарски...

Со години забрануваше внесување на знамето од Кутлеш во манастирот Бигорски.

Неделковски: Отец Партениј е НЕДОСТОЕН- со години забрануваше внесување на знамето од Кутлеш во манастирот Бигорски

Игуменот на Бигорската Обител, отец Партениј е новиот епископ на Македонската Православна...

Ветуваше дека законот за Инвалидни лица, и лицата со посебни потреби ке се смени и сите ке добијат достоинствен живот еднаков на сите граѓани, за ЖАЛ СЕ ОСТАНА НА ВЕТУВАЊА!

Разочаран активист на шарената до Заев: Баш на оваа фотографија ми рече дека ќе има правда, но за жал се направи СПРОТИВНО!

Благојчо Горгиев, разочаран активист на шарената револуција, објави колку тој е разочаран...