Вардар во второто полувреме играше подобро и многу брзо го измени резултатот и дојде во предност, и играше со добро темпо до крајот на мечот.

Објавил: Перо Милчин | 23 февруари, 2019 21:10

Вардар вечерва го „прегази” Шведскиот тим, со победа од 32:30

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Вардар вечерва победи со 32:30 на гостувањето во Шведска и дојде до бодовите со кои има загарантирана трета позиција во групата А.

Вечерва во Шведска, Вардар го победи Кристијанштад по осми пат, и задржа големи шанси за освојување на втората позиција во групата А.

Вардар вечерва во второто полувреме доминираше со победа, и дојде до триумфот. Во првото полувреме често резултатот имаше предност на гол со гол,  Кристијанштад водеше, а Вардар беше позади него со резултатот, но на полувремето домаќините водеа со предност од 17:16.

Вардар во второто полувреме играше подобро и брзо го измени резултатот и дојде во предност. Потоа играше со добро темпо се до крајот на мечот. Ракометарите два пати имаа по четири голови разлика, но на крајот славеа со победа со 32:30.

Најдобар играч од Вардар беше Криштопанс, со постигнати осум голови и беше прогласен и за играч на мечот. Со победата од вечерва, Вардар ја осигура третата позиција во А групата, во последното коло игра со Монпелје. Ракометарите на Вардар денеска од победија против Кристијанштад и го изиграа мечот од 13 коло во група „А“ од Лигата на шампионите.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Ракомет

Вардарци успеаа во целта и го совладаат Пик Сегед со 31-23 и го трасираа патот кон третото учество на Ф4-турнирот во Келн.

Вардаровото срце не издржа – јунаците славеа и пуштија солзи на разделбата со Скопје!

Македонскиот ракометен првак Вардар вечерва го покажа македонскиот непокор. Со срце...

Со резултат 31:23 вечерва Вардар ги совлада Унгарците и со оваа фантастична победа Вардар е на чекор до уште еден Ф4 турнир кој ќе се заигра во Келн, Германија.

ВАРДАР ГО ОСТАВИ СРЦЕТО НА ТЕРЕН ЗА МАКЕДОНИЈА- Сегед срушен од македонските шампиони !

Вардарци го совладаа Пик Сегед со 31-23 и зедоа учество на Ф4-турнирот во Келн. Вечерва...

Тој рече дека на исходот од овој меч не гледа како на реми, туку како на освоени три бода на двата дуели против квалитетниот противник.

Македонските ракометари во борба против Грција и Турција за Европско првенство!

Македонската машка ракометна репрезентација оди на завршниот турнир на Европското...