Вториот дел игравме далеку подобро и со реализација во финишот, па сигурно сум пресреќен со победата против тим како Монпеље“ – истакна Писонеро по мечот.

Објавил: Сара Фемина | 14 септември, 2019 20:44

Вардар го ПРЕЗГАЗИ француски Монпелје и тргна по нов европски трофеј!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Европскиот шампион и првак Вардар, со победа ја започна новата сезона во Лигата на шампионите.

Нашиот Шампион Вардар го победи француски Монпелје со 33:31, а на полувреме резултатот беше (16:17)

„Знаевме дека ќе биде тежок натпревар. Тоа беа два различни меча во еден. Противникот имаше навистина многу голови во првото полувреме, со наша лоша одбрана. Но, во вториот дел игравме далеку подобро и со реализација во финишот, па сигурно сум пресреќен со победата против тим како Монпеље“ – истакна Писонеро по мечот.

Разочаран беше стратегот на Французите, Патрис Канаје кој веднаш по натпреварот даде изјава.

„Честитки за Вардар. Беше неизвесен меч во кој можевме и ние да победиме, и и тоа ќе беше заслужено. Нашиот шут откажа во финишот од мечот и тоа пресуди. Загубивме и значаен играч на почетокот од натпреварот и ни спречи можност за ротација. Но видов многу позитивни нешта кај моите ракометари со оглед на тоа што игравме против европскиот шампион, и тоа ме радува за продолжението од сезоната“ – истакна тренерот на Французите.

Утре попладне (недела, 17 ч.) во салата „Боро Чурлески“ во Битола, екипата на Еурофарм Работник ќе дебитира во меч во Лигата на шампиони против Спортинг Лисабон.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Ракомет

„Цели 11 години спортот и спортските работници беа игнорирани од страна на ВМРО-ДПМНЕ, a за неполни 2 и пол години политиките на СДСМ го враќаат спортот на прав пат.

Бившата од ТОШЕ, Адријана БУДИМИР ВЛЕЗЕ ВО ПОЛИТИКАТА НА СДСМ: Дел од Комисијата за спорт на СДСМ

Претседателот на Комисија за спорт на СДСМ, Наумче Мојсовски, на прес-конференција...

Ристовски веста ја сподели на својот Фејсбук профил каде посвети и статус во кој вели дека е чести и задоволство да се соработува со лидерот на ВМРО, Мицкоски.

Борко Ристовкси официјално влезе во политиката: Чест и задоволство е да се работи со Мицкоски

Македонскиот прв голман на ракометна репрезентација, Борко Ристовски, денеска и официјално...

– Се надевам дека ова е почеток на трајна соработка помеѓу Монако и „Бет Сити“ и имаме за цел да ги здружиме нашите сили за да придонесеме за развој и унапредување на фудбалот во двете земји.

Сергеј Самсоненко постана официјален спонзор на францускиот прволигаш МОНАКО!

Компанијата на рускиот милијардер Сергеј Самсоненко „Бет Сити“, потпиша двегодишен...

Стартува приоритетната продажба на билетите за новата натпреварувачка сезона на двоjниот европски шампион. На повеќе од 45 денови од првиот домашен натпревар во групната фаза од ЕХФ лигата на шампионите во ЛШ, против Порто од Португалија продажбата на сезонските билети за сезоната 2019/2020, годинава ќе почне во среда, 7 август и ќе трае до 9 септември 2019.

Утре започнува продажбата на сезонски билети за мечевите на РК Вардар

Продажбата на сезонските билети и годинава ќе се реализираат во две фази, и тоа од...