Два милиони евра во клубот ќе дојдат од спонзорства, Вардар ќе биде државен проект.

Објавил: Рејхан Бајрами | 4 јуни, 2019 21:09

ВАРДАР Е СПАСЕН: ПРИСТИГНУВА СПОНЗОРСТВО ОД ТРИ МИЛИОНИ ЕВРА!

Фото/Текст извор: ©спортмедиа

Вардаровата бајка ќе продолжи. Најдобриот тим во Европа цврсто ќе стои на нозе и следната сезона, нема простор за паника околу финансиската иднина на оваа македонска гордост.

Проблемите за кратко време се решени, бранителот на титулата во Лигата на шампионите ќе има буџет од три милиони евра, сосема доволно за нова неверојатна година, дознава „Спортмедиа“.

Два милиони евра во клубот ќе дојдат од спонзорства, Вардар ќе биде државен проект. Во најава се спонзорства од ЕЛЕМ, Т-мобиле, ќе се вклучи и Хари Костов, генералниот директор на „Комерцијална банка“.

Сергеј Самсоненко, главниот креатор на овој шампионски тим ќе остане во клубот како и досега, како што самиот најави во Келн, „црвено-црните“ ќе одат и по трета титула.

„Сега Вардар треба да работи за четврто учество и нова титула. Задачата наша е секогаш фајнл-фор, и потоа да одиме на прво место“, ни изјави Самсоненко по освојувањето на пехарот.

Ракометарите денеска беа на прием кај премиерот, Зоран Заев, кој најави наградата од половина милион евра за големиот успех, 100.000 евра, Вардар ќе добие од АМС.

Овие пари ќе бидат распределени кај играчите, добро е познато дека пет месеци немаат добиено плата.
Со еден збор Вардар ќе ги расчисти сите долгови и ќе продолжи да чекори по победничките патеки.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во Охрид само петмина пазарни инспектори работат да ги казнат оние што не ги почитуваат протоколите, а на помош викендов им дошле и колегите од Скопје и од Гостивар.

Поднесени две кривични за забавите на Градиште!

Поднесени се 2 кривични пријави за забавите организирани во Градиште, на плажите 2 и...

Согласно податоците од Министерството за финансии заклучно вториот квартал од 2020 јавниот долг изнесува 59,5%, додека државниот долг 50,7%, што споредено со претходното тримесечје повеќе за 8,9 процентни поени.

Мицкоски: Државата ја втурнуваат во црвената зона на презадолженост, долгот достигна 59,5%

Државата ја втурнуваат во црвената зона на презадоженост. За само три месеци владата...

Собраниските служби,пак, се подготвуваат согласно мерките за заштита од коронавирусот за одржување на конститутивната седница во големата сала со купола каде што ќе биде обезбедено соодветно растојание меѓу пратениците, собраниските службеници и други лица кои треба да се присутни. Гласовите на оваа седница ќе се бројат рачно, а веројатно и на тие потоа, имајќи предвид дека во неа нема инсталирано систем за гласање.

Џафери ја напушта Инфективна, можно е да ја води конститутивната седница

Денеска претседателот на Собранието во заминување Талат Џафери, кој беше хоспитализиран...