Најголемиот ваучер оди кај европскиот првак, кој е и шампион на Македонија, Вардар. „Црвено-црните“ добиваат 250.000 евра,

Објавил: Рејхан Бајрами | 8 јуни, 2019 18:04

ВАРДАР НА СМЕТКАТА ДОБИ УШТЕ 250.000 ЕВРА – ЕВЕ ОД КОГО!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Поделбата на ваучерите од страна на Агенцијата на Млади и Спорт е завршена, а врз основа на критериумите кои беа направени, клубовите добија добра сума, пишува 24 ракомет.

Според неофицијални информации 24 ракомет дознава, колку изнесуваат ваучерите за дел од клубовите кои се во Супер машката лига.

Најголемиот ваучер оди кај европскиот првак Вардар а тоа значи дека „Црвено-црните“ добиваат 250.000 евра.

Стоилов е капитен на Р.К ВАРДАР кој по втор пат со својот тим ја освојува титулата Европски првак

Освојувачот на Купот на Македонија, Металург, пак, добива ваучер од 200.000 евра.

Еурофарм Работник, кој го постигна најголемиот успех со освојувањето на 2. место во Македонија, ќе добие ваучер од 180.000 евра. Пролет, има 150.000 евра, додека пак Прилеп треба да добие 130.000 евра.

Донации кој ги доби ракометниот клуб Вардар:

15.000 евра – премија од Неуромедика
135.000 евра – пласман на Ф4
500.000 евра – освојување на титула
500.000 евра – премија од Владата на Македонија
100.000 евра – премија од Град Скопје
100.000 евра – премија од АМС
135.000 – 355.000 евра – премија од Супер Глоуб.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој вели дека со тоа што го пријавил случајот сторил голема заслуга за оваа држава. Камчев нагласи дека Јанева била алчна за пари и дека во граѓанска постапка ќе поднел тужби против неа и Бојан Јовановски.

Камчев: Катица Јанева беше алчна за пари

Сите кои се рекламирале во 1ТВ на некој начин биле рекетирани од Бојан Јовановски и...

Градоначалникот Шилегов не очекуваше дека овој настан ќе помине во најдобар ред се додека еден граѓанин не почна да зборува против него и Власта велејќи дека народот е незадоволен од нив.

Шилегов: Не ме гласајте веќе, јас сум градоначалник и не планирам да држам лопати

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска ги покани медиумите на свечен настан,...

По завршувањето на денешното судење Камчев објасни зошто во средбите се споменува и Венко Филипче. Неговиот одговор забележливо се совпаѓа со одговорот на Филипче за Нова ТВ во делот на пропадната бизнис понуда.

ФИЛИПЧЕ СЕ ОГЛАСИ ЗА СРЕДБАТА СО БОКИ 13: Да, бев во домот на Јовановски!

Министерот за здравство Венко Филипче ги потврдува наводите на бизнисменот Орце Камчев...

Секако дека сум го гледала, но не сум ја гледала македонската верзија, документарецот што тие си ја снимаа за себе и затоа почнав со Чарлиевите ангели, мислејќи на документарецот, рече Рускоска.

РУСКОСКА: Со мајка му на БОКИ 13 се познаваме од прво одделение, а него го сретнав само еднаш во ресторан

Очекував повеќе признанија за вина, не само од еден, истакна пред два дена обвинителката...