Ракометарите на Вардар со голема победа го започнаа настапот во новата сезона во најелитното европско клупско натпреварување, Лигата на шампионите. Европскиот првак од две сезони славеше на гостувањето кај актуелниот европски првак, Монпелје, со 24-27.

Објавил: admin@magazin | 16 септември, 2018 0:51

Покорен европскиот првак: Вардар славеше среде Монпелје!

Фото/Текст извор: ©гол.мк

Ракометарите на Вардар со голема победа го започнаа настапот во новата сезона во најелитното европско клупско натпреварување, Лигата на шампионите. Европскиот првак од две сезони славеше на гостувањето кај актуелниот европски првак, Монпелје, со 24-27.

Во првиот дел најчесто се играше гол за гол и само еднаш една од екипите, Вардар, водеше со два гола разлика – 4-6, во 10. минута. Симоне и Порт набрзина израмнија на 6-6 и оттогаш до крајот на полувремето продолжи резултатската клацкалка. 

Вреди да се издвои моментот во 23. минута, при резултат 9-9, кога голманот на „црвено-црните“, Дејан Милосављев запиша тројна одбрана. Најпрво ја запре контрата на Мамду, а потоа топката дојде до истиот ракометар, но и тој обид беше запрен. Трета шанса имаа домашните за десетина секунди, но повторно српскиот голман беше подобар од Кос.

Сепак, вардарци не реализираа во следната акција и Симоне казни за 10-9. Набрзина Скубе беше прецизен на спротивната страна за 10-10, а на истекот на последните секунди нашиот тим доби седмерец, кој го погоди Чупиќ за 11-12 на пауза.

Најдобар стрелец во вардаровиот тим беше Борозан со осум, Чупиќ реализираше шест, Скубе пет погодоци, додека голманот Милосављев запиша 16 интервенции. Кај Монпелје се истакнаа Кавтичник со шест и Порт со три погодоци. Следен предизвик за Вардар во Лигта на шампионите ќе биде дуелот со шведскиот Кристијанштад на домашен терен.

Борозан и Дибиров за една минута во вториот дел го донесоа највисокото водство за вардарци, 11-14, но следеа две одбрани на Жерар во продолжение и Монпелје се врати на гол негатива. Беше 15-18 по 40 минути игра, но тогаш почна лошиот период на Вардар. Со играч помалку „црвено-црниот“ тим немаше решение во нападот и Французите набрзина домаќините дадоа четири голови за 19-18.

По тајм-аутот на Парондо вардарци израмнија на 19-19 и во следниот период продолжи играта гол за гол. Милосављев одбрани два шута, Чупиќ даде гол од пенал и Вардар се одлепи на +3 на пет минути до истекот. Мораес стрелаше за 23-27 и веќе беше јасно кој е победникот. До крајот следеше уште еден гол на домашните за конечни 24-27 и голема победа на вардарци.

Најдобар стрелец во вардаровиот тим беше Борозан со осум, Чупиќ реализираше шест, Скубе пет погодоци, додека голманот Милосављев запиша 16 интервенции. Кај Монпелје се истакнаа Кавтичник со шест и Порт со три погодоци. Следен предизвик за Вардар во Лигта на шампионите ќе биде дуелот со шведскиот Кристијанштад на домашен терен.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Ракомет

Целата јавност реагираше на ваквото соопштение на Самсоненко дека ќе го напушти клубот а Тимур Дибиров открива како тие реагирале на неговата оставка.

ВИДЕО: Дибиров прозборе за Самсоненко- еве како вардарци реагирале кога им соопштил дека ќе ги напушти

Македонскиот шампион во ракомет РК Вардар, веќе застанува на нозе откако беше соопштено...

Денеска во јавноста излезе веста дека наводно бизнисменот Хари Костов влегува во ракометниот првак и го презема управувањето со РК Вардар, но ова се неофицијални информации до кој дојде порталот Скопје Инфо од извори во клубот.

Конечно е откриено кој ќе биде нов сопственик на РК Вардар

Откако првиот човек на РК Вардар, Сергеј Самсоненко изјави дека дава оставка, се шпекулираше...

Имено станува збор за најнова вест, дека договорена е соработка на повеќе компании и бизнисмени, кои во иднина ќе бидат дел од македонскиот ракометен бренд кој беше европски првак, и за среќа во целата акција се вклучија домашните моќници.

Радосна вест за фановите на Вардар- Сергеј Самсоненко останува во клубот

Иако пред извесно време беше објавено дека првиот човек на Ракометниот клуб Вардар...

Покрај Вардар, во полуфиналето ќе играат и унгарски Веспрем, шпанската Барселона и полскиот првак Килце. Завршниот фајнал-фор во Келн ќе се одржи на 1 и 2 јуни. `

ОЈ ВАРДАРЕ МАКЕДОНСКИ ТИ ЈА КРАСИШ МАКЕДОНИЈА – Одиме во Келн по нова Европска титула !

Македонскиот првак Вардар загуби од ПИК Сегед со 29:25, но ја сочува предност од првиот...