Македонскиот активист Васко Белески уште мината година со јасна и недвосмислена порака, Цела Република Македонија + дијаспората да биде една изборна единица!

Објавил: Перо Милчин | 5 ноември, 2019 23:34

Васко Белески: Цела Република Македонија + дијаспората да биде една изборна единица

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Македонскиот Активист и член на Македонскиот Национален Совет, Васко Белески последниве две години беше еден од најгласните за воведување на една изборан единица во Македонија.Белески посебно става акцент на тоа  и  дијаспората каде што живеат Македонци да влезе во таа изборна единица

Ова  неговиот фејсбук статус кој го објавил во Мај 2018:

сд

КРАТКО, ДИРЕКТНО и ЗАДОЛЖИТЕЛНО:

А. Сум за една изборна единица
Б. Сум за отворени листи
В. Сум за директно избрани пратеници кои ќе одговараат директно пред гласачкото тело.

Концепт и модел за наредините избори во Република Македонија во две точки:

1. Цела Република Македонија + дијаспората да биде една изборна единица
2. Отворени листи на кандидатите за пратеници за да имаме подемократски избор и поодговорни пратеници во Собранието.

Оваа негова објава беше проследена со бројни коментари од кои ви издвојуваме неколку:

Biljana Daov: И да им се забрани со закон на народните избраници да прелетуваат од една во друга коалиција, се со цел…лична корист 😤😤

Zvonko MK Dimitrovski: Не лош предлогот освен што за малверзации за гласање недостасува да се воведат машини во кои би се ставило гласачкото ливче и со тоа да се оневозможи да има неважечки ливчиња. Мора да се забранат предизборните колиции кога „комбе од партија„ добива на туѓ грб виза за влез вои парламент, секој нека се измети колку е тежок. 


Zlatko Isailovski: ако не биде таков модел или бар сличен никогаш повеќе нема да гласам и онака го пречкртувам ливчето неколку избори наназад, затоа што во Македонија  нема повече народни пратеници туку партиски платенци. 


Zoran Bosnacki: Се сложувам ама на кримосите не им одговара, не можат потоа да местат гласања во собрание. Со овој систем што го предлагате не може лидерот да биде диктатор, значи нема да можат странците да местат одлуки, ќе треба многу повеќе пари да фрлаат за да наместат избори. Дај боже да биде но не сум оптимист


Perikli Tanurovski Сум за директно избрани пратеници кои ќе одговараат директно пред гласачкото тело за да се изрази волјата на тие што ги избираат пратениците


Zoran Arsovski: Читај ги коментариве, може само да едно да заклучам, се радувам што имаме толку креативен народ, но во ист момент се прашувам нешто друго, од каде потекнуваат овие политичариве, ова никако не ми соодејстува со народов???

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Арслани, кој доаѓа од редовите на ДУИ, е специјализант по урологија на Медицинскиот факултет при УКИМ, кој претходно работел како доктор по општа медина во Специјализираната болница за нефрологија во Струга. Тој доаѓа на местото на Асим Муса, кој поднесе оставка на функцијата по скандалот со земање мито.

Арменд Арслани од ДУИ e нов заменик-министер за здравство

Собранието на денешната 120-та седница со 62 гласа „за“ и 17 „против“ го именува Арменд...

На самитот Ѓоргиевска, како што соопшти Кабинетот на претседателот, говореше на тема „Сексуално и репродуктивно здравје и права: основен елемент на универзалното здравствено покритие“.

Првата дама се обрати на Најроби Самитот: „Верувам во еднаквост на сите луѓе и на сите жени“

Сопругата на претседателот на Република Македонија, Елизабета Ѓоргиевска, во Најроби,...

Работниците во „Стоби“ со години биле изложени на силна екплоатација, приморани да работат за време на празници и викенди без да бидат пријавени и без да добијат соодветни дневници! Дополнително, газдата на конфекцијата ги пријавувал на скратено работно време без нивно знаење, со што голем дел од работниот стаж никаде не е пријавен

Незаконски избркани 250 работници од велешката конфексија „Стоби“ – властите го штитат газдата

Незаконски избркани 250 работници од велешката конфексија „Стоби“ – властите го...