Она што е актуелно деновиве не е оставката на Муртинецот туку повторното акуализирање на синонимот сончоглед, облекување на нов дрес и палење на стариот.

Објавил: Весна Петровска | 5 јануари, 2020 11:18

ВАСКО БЕЛЕСКИ: ВРЕМЕ Е ДА СЕ ПРЕКИНЕ СО ТРАДИЦИИТЕ, ЈАС ТЕБЕ ТИ МЕНЕ, ЛЕПИ ПЛАКАТ ДОБИЈ РАБОТА

Фото/Текст извор: ©facebook магазин

Васко Белески на својата фејсбук страна напиша неколку свои видувања за случувањата во Македонија, тој потенцира дека идната Власт треба да ги смени политиките кои се наметнаа природно или неприродно но сепак постојат во македонското општетство. Тој во неговиот текст вели дека традициите мора да престанат и партиите да не се однесуваат како фирими за вработување, туку секој кој е добар во својата професија и кој има соодветно одбразование треба да му се даде шанса за добра позиција во општеството, со еден збор да нема „мои- твои“.

Она што е актуелно деновиве не е оставката на Муртинецот туку повторното акуализирање на синонимот сончоглед, облекување на нов дрес и палење на стариот. Македонците никако да научат дека власта е институција која што треба да го организира општеството а не да глуми фирма која вработува.

Време е да се прекине со традициите, јас тебе ти мене, лепи плакат добиј работа, гласај за нас еве ти тендер. Прашањето е кога и кој е тој што ќе го прекине вакиот систем на вработување на партиски војници и кога конечно во Македонија владата ќе се однесува одговорно спрема нејзиниот ментор Македонскиот народ?

Дали и кога конечно на раководните позиции ќе дојдат луѓе кои го печеле својот занает со знаење и искуство и кога конечно Македонија ќе им каже збогум на албанските апетити? Можно ли е Европа да се прави слепа при очи и глува при уши? Дали на македонците од албанско потекло им е јасно дека тие се дел од проблемот за недобивањето на датум за преговори? Кој тоа ја штити албанската мафија од Македонија на чело со ДУИ? Или како поинаку да ја сватиме инертноста на македонското правосудство во отсуство на правда и транспарентност спрема некогашната терористичка организација ДУИ!

И додека јавноста се занимава со рекет, кај албанските партии посебно ДУИ се случуваат сериозни престројувања и кројат нови дресови за да играат заедно со тимот на сегашната опозиција.

Можно ли е ВМРО – ДПМНЕ да прави повторно влада со оние кои се откажаа од принципите само да останат на власт, со оние кои 30 години го уценуваат Македонецот? И до кога тоа Македонија ќе биде жртва на албанакиот популизам и на бесните политичари, има ли крај на нивните апетити а сето тоа врз грбот на Македонецот? Можеби одговори нема да добиеме денес, ниту утре , ниту пак идниот месец , но добро е да наброиме .

Ние немаме резервна држава , нашата е оваа Македонија нема друга, дојде денот кога секој треба да стане гордо со дигната глава и да им каже НЕ на анти- македонците, на оние кои сите овие години работат на нашето уништување. Заев и друшто ќе мора да завршат во затвор, не само за неправдите кои ни ги направија туку за вербата во институциите, за вербата во народот кој е веќе уморен од чекање додека политичарите ги полнат нивните каси, Дигни глава високо, стани простум Македонецу, близу е правдата, доаѓа!, напиша Васко Белески на својот Фејсбук профил.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Колумна

Кај нас тогаш се водеше жива дебата како да се реши спорот меѓу двете земји. Премиерот Заев најавуваше компромисно решение, но се уште мантраше дека се преговара само за ерга омнес име за надворешна употреба и ветуваше дека нема да се менува Уставот.

Героски: Не трчај ко прле пред Заев!

Актуелниот миг ме потсетува на периодот пред средбата на Зоран Заев со поранешниот...

Дополнителен проблем е што во овој период на пандемија со страшни последици врз економиите и врз стандардот на луѓето, инјектирањето пари од државните каси во народот се чини како логична и неизбежна „политика“. Тоа што Заев „сервисирањето“ на стопанството и на граѓаните во вакви услови сака да го прикаже како вистинска политика, идеологија и мудрост дури – па вели, „ во следните шест до осум месеци кризата ќе продолжи и целиот овој период мора да го поминуваме заедно бидејќи заедно сме посилни и помудри“ – тоа е само доказ дека човекот е изворен популист.

Героски: Ќе биде ли Заев подобар од Тито? Па зарем некој се сомнева во тоа?!

Државата ни е стабилна. Владата ни е стабилна. Коалицијата е стабилна. Следува стабилен...

Сите убаво се сеќаваме како сопственици на земјоделски комбинати, млекари, фабрики за кондиторски производи, такси компании, компании кои работат со недвижнини… на Мијалков за беспари му ги продаваа своите удели во нивните фирми. Прво компаниите одеа офшор, за потоа капиталот да заврши во рацете на директорот на УБК.

Златев: А да му го преземеме „Мериот“ на Сашо Мијалков?

Со двајца криминогени поранешни политичари, со неколку поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ...

Нема идеална држава, ниту идеални граѓани, колку и да е организирана совршено, колку и да се сонувало за решенија, оние кои Платон ги нудел, еднакво како и Аристотел.

Секуловска: Апасиев е останат трулеж од времето на Груевизмот

Пцуењето на новиот парламентарен пратеник Димитар Апасиев, упатено кон доскорешната...