Она што е актуелно деновиве не е оставката на Муртинецот туку повторното акуализирање на синонимот сончоглед, облекување на нов дрес и палење на стариот.

Објавил: Весна Петровска | 5 јануари, 2020 11:18

ВАСКО БЕЛЕСКИ: ВРЕМЕ Е ДА СЕ ПРЕКИНЕ СО ТРАДИЦИИТЕ, ЈАС ТЕБЕ ТИ МЕНЕ, ЛЕПИ ПЛАКАТ ДОБИЈ РАБОТА

Фото/Текст извор: ©facebook магазин

Васко Белески на својата фејсбук страна напиша неколку свои видувања за случувањата во Македонија, тој потенцира дека идната Власт треба да ги смени политиките кои се наметнаа природно или неприродно но сепак постојат во македонското општетство. Тој во неговиот текст вели дека традициите мора да престанат и партиите да не се однесуваат како фирими за вработување, туку секој кој е добар во својата професија и кој има соодветно одбразование треба да му се даде шанса за добра позиција во општеството, со еден збор да нема „мои- твои“.

Она што е актуелно деновиве не е оставката на Муртинецот туку повторното акуализирање на синонимот сончоглед, облекување на нов дрес и палење на стариот. Македонците никако да научат дека власта е институција која што треба да го организира општеството а не да глуми фирма која вработува.

Време е да се прекине со традициите, јас тебе ти мене, лепи плакат добиј работа, гласај за нас еве ти тендер. Прашањето е кога и кој е тој што ќе го прекине вакиот систем на вработување на партиски војници и кога конечно во Македонија владата ќе се однесува одговорно спрема нејзиниот ментор Македонскиот народ?

Дали и кога конечно на раководните позиции ќе дојдат луѓе кои го печеле својот занает со знаење и искуство и кога конечно Македонија ќе им каже збогум на албанските апетити? Можно ли е Европа да се прави слепа при очи и глува при уши? Дали на македонците од албанско потекло им е јасно дека тие се дел од проблемот за недобивањето на датум за преговори? Кој тоа ја штити албанската мафија од Македонија на чело со ДУИ? Или како поинаку да ја сватиме инертноста на македонското правосудство во отсуство на правда и транспарентност спрема некогашната терористичка организација ДУИ!

И додека јавноста се занимава со рекет, кај албанските партии посебно ДУИ се случуваат сериозни престројувања и кројат нови дресови за да играат заедно со тимот на сегашната опозиција.

Можно ли е ВМРО – ДПМНЕ да прави повторно влада со оние кои се откажаа од принципите само да останат на власт, со оние кои 30 години го уценуваат Македонецот? И до кога тоа Македонија ќе биде жртва на албанакиот популизам и на бесните политичари, има ли крај на нивните апетити а сето тоа врз грбот на Македонецот? Можеби одговори нема да добиеме денес, ниту утре , ниту пак идниот месец , но добро е да наброиме .

Ние немаме резервна држава , нашата е оваа Македонија нема друга, дојде денот кога секој треба да стане гордо со дигната глава и да им каже НЕ на анти- македонците, на оние кои сите овие години работат на нашето уништување. Заев и друшто ќе мора да завршат во затвор, не само за неправдите кои ни ги направија туку за вербата во институциите, за вербата во народот кој е веќе уморен од чекање додека политичарите ги полнат нивните каси, Дигни глава високо, стани простум Македонецу, близу е правдата, доаѓа!, напиша Васко Белески на својот Фејсбук профил.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Колумна

СДСМ не е ни моноетничка, ни биетничка, ни мултиетничка партија. Етницитетот како категорија нема апсолутно никаква врска со политичкиот и со идеолошкиот карактер на партијата чиј претседател сега си ти.

СДСМ не е мултиетничка партија, другар Заев – НЕ СИ ВО ПРАВО, ИЧ НЕ СИ ВО ПРАВО

Да, токму така, другар Зоран Заев – СДСМ не е мултиетничка партија! Иако ти кажа дека...

Во поновата историја само Никола Груевски имаше шанса да прерасне во национален лидер, но за жал стана национален срам на бегалец и кукавица.

Миленко: Само Груевски имаше шанса да биде национален лидер, но за жал тој е национален срам, кукавица и бегалец

Да замислиме две хипотетички ситуации, но многу реални (секоја сличност е намерна): Пример...

СДМС и ВМРО - ДПМНЕ ќе се обединат во име на „мирот и стабилноста“, криминалите ќе се простат, а ние ќе останеме исти како и до сега, поделени на „наши“ и „ваши“.

Ќе дојдеме до ситуација кога ќе немаме избор

Темелот на едно општество се две сили кои се во постојана спрега и конфликт. Тензијата...