Ефтов без влакна на јазикот рече дека кога можеле да даваат пари по ороспии и телевизијата на Боки 13, во овој момент кога Македонија се соочува со голема финансиска криза и државата незнае што да прави за да ги спаси работните места, тие глумеле добротвори кои немало да ги намалат цените на производите и ќе помагале со нивните хотели и болници, пренесува Охрид1.

Објавил: Катерина Крстиќ | 23 март, 2020 10:37

Васко Ефтов ги срамни со земја Камчев и Мукаетов: Дававте милиони на о**спии и Боки 13, а за државата немате?!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк извор Охрид 1

Новинарот Васко Ефтов, во последната емисија Во Центар, осврнувајќи се на моменталната ситуација во Македонија, кога земјата е во економска криза, но и кога Коронавирусот се заканува, тој ги прозва големите македонски бизнисмени и сопственици на фирмите Живко Мукаетов (Алкалоид), Орце Камчев (Орка Холдинг и Сиситна) и Силјан Мицески – сопственик на разни фирми за ископ на јаловина во РЕК Битола .

Ефтов без влакна на јазикот рече дека кога можеле да даваат пари по ороспии и телевизијата на Боки 13, во овој момент кога Македонија се соочува со голема финансиска криза и државата незнае што да прави за да ги спаси работните места, тие глумеле добротвори кои немало да ги намалат цените на производите и ќе помагале со нивните хотели и болници, пренесува Охрид1.

Најпрво започна со Ефтов „Алкалоид“ чиј сопственик е Мукаетов. Ефтов јавно му постави прашање дали не се срами да дава соопштенија дека нема да ги намали цените на производите, цените кои во ова време на болест треба да ги намали бидејќи народот му ја простил приватизацијата, му ги простил кредитите во „Македонска Банка“, а  „Алкалоид“ бил приватизиран со помош на извесен Тошо Каргов.

Ефтов меѓудругото постави прашање до сопственикот на „Алкалоид“ од кој народ се парите кои ги трошеле во Монте Карло и на скапи мерцедеси.

По него следуваше Орце Камчев. Ефтов го посочи фактот дека тој можел да наброи милиони евра за Боки 13 и разно разни како што вели старлети по телевизиите, а за народот во оваа кризна ситуација немале пари.

Пари и пари направивте, ја приватизиравте со парите од овие луѓе, земавте кредити на незаконски начин од Македонска Банк,а како сте ги земале кредитите, како сте ја заложувале фабриакта, од грбот нан ародот печалите од здравјекто, па ги коцкате и сега велите нема да ги зголемите цените ? Па срам да ви е !вели Ефтов.„Камчев сега ќе ги давал болниците и хотелите, а да го прашаме од каде му се болниците и хотелите“ ?

На крајот од емисијата Ефтов се обрати до народот испраќајќи порака, да памти и дека некоја нова власт која нема да е оваа на Заев нити на Мицкоски ќе ја испита приватизацијата и потеклото на капиталот на сите овие фирми.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Јас не се плашам од Корона, како рекол Господ така ќе биде, мене повеќе ме плашат лошите луѓе која додава  дека овој период додека сите се плашат од Корона таа повеќе е во Бекирлија, си диши чист воздух, сади лук, кромид и компир, се дружи и со кучето и со пчелите. Е токму пчелите овој период најмногу ја натажуваат, оти не и се сите на број. Разочарана е што има луѓе што сакаат само да му наштетат на другиот.

„Не ме плаши корона, туку лоши луѓе“: Атиџе разочарана, и биле скршени 20 нови, а две стари трмки со пчели украдени!

Во интервју за mms.mk Атиџе Муратова, хероината на Медена Земја, која успеа да стигне и...

Мерките се добри и навремени, но тие функционираат само ако се почитуваат, во спротивно немаат ефект.

ФИЛИПЧЕ: Фотографиите од вчерашната прослава се загрижувачки- не се почитуваа апелите!

Министерот за здравство Венко Филипче, рече дека се загрижувачки фотографиите кои...

КУРИР од свои извори дознава дека Бојко Борисов веќе тргнал во дипломатска офанзива за Заев кој му ветил дека ќе ги оствари бугарските барања. Лидерот на социјалистите и поранешен премиер Станишев веќе соопшти дека за Бугарија најдобро е СДСМ и Заев да се на власт. Од СДСМ е неразбирлив молкот на темата Бугарија.

ЗАЕВ ПОБАРАЛ ОД БОРИСОВ ПОДДРШКА ЗА ИЗБОРИТЕ- ЕВЕ ШТО МУ ВЕТИЛ ЗА ВОЗВРАТ!

Темата со блокадата на Европските интеграции на земјава се чини и дека не е толку наивна...

Денеска муслиманите го слават Фитер Бајрам, а по тој повод и претседателот на СДСМ, Зоран Заев упати честитка до сите муслимани во земјава. Кон честитката за Барјам се придружи и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

РЕИСОТ РЕЏЕПИ: Прогласувам победа над коронавирусот!

По денешната молитва во Мустафа – пашината џамија во Скопје, Реисот Сулејман Реџепи...