Марјан Димитриевски вели дека Ванчо Михајов не можеше и не сакаше да формира голема Македонија.

Објавил: Сара Фемина | 11 октомври, 2019 19:31

ВАСКО ЕФТОВ ЈА ОТКРИВА ВИСТИНАТА: Бугарите окупатори, фашисти или ослободители(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Васко Ефтов во емисијата „Во Центар„ што се емитуваше на Канал 5, зборуваше за најголемите контраверзи во текот на Втората светска војна на просторот на денешна Македонија.

Клучот на сите контравези на втората светска војна и прашањето за Солун, односно колку Република Македонија и македонските партизани биле блиску до реализација на паролата СОЛУН Е НАШ, Ефтов вистината ја открива во емисијата “Во Центар”.

Во емисијата на Васко Ефтов гостуваше Тодор Атанасовски, кој беше генерал на македонската армија, Марјан Димитријевски македонски историчар и универзитетски професор, член на Институтот за национална историја и Тодор Чепреганов, директор на Македонската национална историја.

На прашањето од Ефтов дали Македонските сили можеа да го освојат Солун и дали постоеле идеи да биде освоен Солун, Атанасовски вели дека ни случајно Македонија немала такви сили.

Ние тоа ако го направевме, ќе имавме и војна до сега и ќе ја немавме Македонија. ЦИА проценуваше дека македонските партизани се борат за обединета Македонија, вели Атанасовски. 

Историчарот Марјан Димитриевски вели дека Ванчо Михајов не можеше и не сакаше да формира голема Македонија.

Михајлов 1944 година добил мандат од германците кога веќе се назираше капитуацијата на Бугарија, да формира независна држава Македонија, само доколку Бугарија пристапи кон силата на Антифашистичката коалиција. За да се испита добро теренот, тие го испратија во Софија да се консултира со тогашните бугари, тоа е веќе крајот на август и почетокот на септември кога Бугарија не беше се уште капитулирана и после 9 дена Бугарија капитулираше.

Тој дојде специјално со авион од Загреб кај Анте Павелиќ и се консултираше во Софија. Потоа со црна лимузина дојде во Скопје и веќе му беше јасно дека не смее да формира независна држава Македонија, затоа што ќе се замери со Бугарија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Историја

Според Министерството за внатрешни работи на Република Македонија, четворица од убиените: Славковски, Наќевски, Ацковски и Трпковски, на возраст од 18 до 21 година, отишле да ловат риба на Смилковското Езеро со автомобил околу 15 часот на 12 април 2012, за време на православниот христијански празник Велики четврток.

БРУКИ НЕВИДЕНИ: Заев мува не го лази- Обвинетите од Монструм насмеани си правеа селфи со Заев во заднината

Обвинетите Хаки Азири, Сами Љута и Агим Исмаиловиќ си направија весело селфи пред Кривичниот...

Во интерес на иднината на граѓаните и на државата, СДСМ останува определена да ги негува и спроведува вредностите што претседателот Глигоров ги остави зад себе.

8 години од смртта на претседателот Киро Глигоров: Делегација на СДСМ положи цвеќе

На 8- годишнината од смртта на првиот претседател на независна Македонија, Киро Глигоров,...

Ако Германците им се извинија на Пољаците и Евреите за злосторствата во Втората Светска Војна, зошто Бугарија да не им се извини на Македонците за злосторствата во Балканските војни, Првата и Втората Светска Војна? Тоа е големина и величина!

ТОДОР ПЕТРОВ: „Фашистичка Бугарија да се извини на Македонците за злосторствата во Балканските војни„

Фашистичка Бугарија мора да се извини за сите општествени неправди кон Македонците...