“Делфините” ја издигнаа Србија на првото место - Хрватите трети

Објавил: Мирко Бачиќ | 29 јули, 2018 8:31

Ватерполистите на Србија Европски шампиони

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Сеуште во владеење на шегата дека за земја која нема море одлично пливаат – синоќа “Делфините” – како што се нарекува националната селекција во ватерполо на Србија по четврти пат станаа шампиони на Европа.

Играјќи во Барселона го совладаа домаќинот Шпанија со 5:3 по изведбата на петтерците. Во регуларното време резултатот беше 7:7.

Ватерполистите на Хрватска пак го освоија третото место по мечот со Италија на кој остварија победа со 10:8.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Спорт

Вардар ја пречекува Шкендија во дербито на македонскиот фудбал на арената „Тодор Проески“ во недела во 13 часот. Покрај прославата на есенската титула, навивачите на Вардар ќе имаат уште неколку јубилеи кои ќе ги прослават на првенствениот натпревар.

ФОТО: Комити го „запалија” Скопје

Навивачите на Вардар, популарните Комити, вчера го имаа своето најавено дефиле пред...

Интересно е што приходот на Џошуа ќе биде 88 милиони долари, што е за 7 пати повеќе, од она то треба да го заработи актуелниот бранител на титулата во верзиите на ВБА, ИБФ, ВБО и ИБО.

БОРБА ЗА СВЕТСКА ТИТУЛА: Џошуа ќе заработи 7 пати повеќе од Руиз на утрешната борба во С. Арабија

Актуелниот светски шампион во тешка категорија, Енди Руиз, ќе заработи 12 милиони долари...

„Цели 11 години спортот и спортските работници беа игнорирани од страна на ВМРО-ДПМНЕ, a за неполни 2 и пол години политиките на СДСМ го враќаат спортот на прав пат.

Бившата од ТОШЕ, Адријана БУДИМИР ВЛЕЗЕ ВО ПОЛИТИКАТА НА СДСМ: Дел од Комисијата за спорт на СДСМ

Претседателот на Комисија за спорт на СДСМ, Наумче Мојсовски, на прес-конференција...